Çin 2014’e güneş enerjisinde yeni bir rekor ile girdi

Çin’in 2013 yılında güneş elektriği kurulu gücünü 14 GW arttırmış olabileceği bildirildi

27 Ocak 2014

Çinli güneş enerjisi yatırımcılarının 2013 yılında yeni bir dünya rekoruna imza atmış olabileceği bildirildi.

Londra merkezli araştırma kuruluşu Bloomberg New Energy Finance tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin güneş elektriği kurulu gücünün 2013 yılında 12 GW artmış olabileceği bildirildi.

Kuruluşun tahmini elde ettiği ön bilgilere dayanırken, konu ile ilgili henüz Çinli makamlar tarafından yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor.

Kuruluşun açıklamasında ayrıca ülkede güneş elektriği üretimine kilovat-saat başına 1 yüen (17 dolar-sent) teşvik sağlayan düzenlemenin 2013 sonunda sonlandığı hatırlatılırken, bu düzenlemeden yararlanmak isteyen yatırımcıların sene sonuna doğru hızlanan faaliyetlerinin bu rakamı 2 GW daha yukarıya taşımış olabileceği belirtildi.

Bununla birlikte BNEF’in açıklamasında kurulumları gerçekleşmiş olan bu santrallerin ne kadarının elektrik şebekesine bağlantısının sağlanabildiğine dair bir veri bulunmuyor.

BNEF’e göre 2012 yılında kurulu güneş elektriği gücünü 3.6 GW artırmış olan ülkede 2014 yılında ise bu alanda 14 GW’lık yeni kurulu güç artışı sağlanabilecek.

Açıklamada Çin’de yalnızca 2013’te gerçekleşen kurulu güç artışının ABD’nin halihazırda bu alandaki toplam gücüne eşit olduğuna da vurgu yapıldı.

Bir yıl içinde güneş elektriği alanında yeni ilave güç artışında bundan önceki rekor 2010 yılında, 8 GW’lık artış ile Almanya’ya aitti.

Çin resmi verilerine göre ülke 2013 yılına güneş elektriğinde 6.5 GW’lık kurulu güç ile girmişti.