“Çevre yatırımlarını belediyelerin iklim projelerine destek vererek yapacağız”

Bakan Murat Kurum 2020 ve sonrasında belediyelerin iklim projelerini destekleyeceklerini söyledi

24 Aralık 2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı” lansmanında yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Bakan Kurum tarafından verilen bilgilere göre çalışma için 1,5 yıl içerisinde 12 bakanlık, 24 genel müdürlük, 28 yerel yönetim ve 100’den fazla akıllı şehir tedarikçisiyle 145 toplantı ve 5 çalıştay düzenlendi, 1.399 belediyenin 400’ü ile anket çalışması yapıldı ayrıca İstanbul’un Beyoğlu ve Konya’nın Selçuklu ilçelerinde pilot çalışmalar gerçekleştirildi.

Bu çalışmalar sonucunda hazırlanan planda 26 ana, 14 alt olmak üzere toplam 40 eylem yer alıyor.

Murat Kurum konuşmasında 2024 yılında 826 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağı öngörülen akıllı şehirler pazarında Türkiye’nin mevcut payının çok düşük olduğu fakat doğru üretim ve yatırımlar ile Türkiye’nin bu pazarda yıllık en az 25-30 milyar liralık pay sahibi olabileceğini söyledi.

Bu hedef doğrultusunda akıllı şehir alanında insan kaynağı, teknoloji ve yatırım taleplerinin karşılanması için gerekli olan pazar ortamına ilişkin faaliyetlere başladıklarını ve 15-16 Ocak 2020 tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) olarak Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliği ile düzenlenecek Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi‘nde Türkiye’nin ilk akıllı şehir pazarını kuracaklarını söyledi.

Murat Kurum iklim değişikliği ile mücadelede çalışmaları için de belediyelere destek olacaklarını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) olarak 2020 ve sonrasındaki çevre yatırımlarının tamamını iklim değişikliği ile mücadele noktasında belediyelerin gerçekleştireceği projelere destek verme yolu ile gerçekleştireceklerini söyledi.