”Çevre uluslararası gündemin ilk sırasına gelmeli”

Fransa Başkanı Hollande AB’nin karbon salımı düşürme hedeflerini yükseltmesi gerektiğini söyledi

19 Eylül 2012

Fransa Başkanı François Hollande başkanlığı döneminde Fransa’nın karbon salımını düşürmekte AB hedeflerinin ötesine geçmeyi planladıklarını söyledi.

Hollande Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir çevre konferansında yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’nin 2020 yılı için belirlediği, birliğin karbon dioksit salımlarını 1990 rakamlarına göre yüzde 20 oranında düşürme hedefi olduğunu hatırlatırken bu hedefin 2030 için yüzde 40, 2040 için ise yüzde 60 seviyesine çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Fransa Başkanı bunun için kendilerinin hırslı bir planı olduğunu söylerken aynı zamanda bunu AB nezdinde savunacağını ve çevrenin uluslararası gündemin ilk sırasına gelmesi gerektiğini söyledi.

Hollande bununla birlikte Fransa’nın elektrik talebini karşılamada nükleer enerjinin halihazırda yüzde 75 olan oranını 2025 yılına kadar yüzde 50 seviyesine çekileceğini belirtti.

Yenilenebilir enerjilerin ülkenin elektrik talebini karşılamada toplam payı ise yüzde 13 seviyesinde bulunuyor. Rüzgar enerjisinin payı yüzde 2 seviyesinde iken, güneş enerjisinin payı ise yüzde 0.5 düzeyinde.