Çevre Bakanlığı akıllı telefonlar için hava kalitesi uygulaması geliştirdi

Uygulamanın Android versiyonu kullanıma sunuldu

10 Temmuz 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vatandaşların bulundukları konumlardaki hava kalitesi değerlerini öğrenmelerini sağlayan bir uygulama geliştirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre akıllı telefonlar için geliştirilen ”Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı” uygulaması ilk olarak Android telefonlar için kullanıma sunuldu. Uygulamanın iOS versiyonu da yakın zamanda yayınlanacak.

Uygulama ile ulaşılan veriler “Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı” içinde yer alan 300 hava kalitesi ölçüm istasyonundan elde edilen ölçüm sonuçlarına dayanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk bakanlığın konu ile ilgili açıklamasında şu değerlendirmeyi paylaştı;

“Mobil uygulama ile konumunuza en yakın ölçüm istasyonunun ölçüm değerlerinin öğrenilmesi, güncel hava kalitesine göre aktivite önerilerinin görüntülenmesi ve ölçüm istasyonu ile ilgili hem fotoğraf hem de konum bazlı bildirim gönderilebilmesi sağlandı. Vatandaşımız temiz hava soluma ve soluduğu havanın kalitesini bilme hakkına sahip.”

Mustafa Öztürk açıklamasında ayrıca uygulamada da yer alan hava kalitesi değerlerinin Avrupa Birliği normlarına göre belirlendiğini ve Türkiye’deki hava kalitesi izleme istasyon sayısının 2018 yılı sonuna kadar 330’a ulaşacağı bilgilerini de verdi.