Çevre Bakanlığı 55 bina için danışmanlık ihalesi yapacak

İhaleler Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi kapsamında yapılacak

21 Haziran 2022

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi (KABEV) kapsamında danışmanlık hizmeti alımı için ihale duyurusu yayımladı.

Bakanlık tarafından Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan “Enerji Verimliliği Etüdü, Tadilat Uygulama Projeleri ve İnşaat Müşavirliği için Danışmanlık Hizmeti (QCBS-DES&SUP-12)” başlıklı ihale için son başvuru tarihi 26 Temmuz 2022 günü olarak belirlendi.

Bakanlık ihale ile toplam yüzölçümü 55 bin metrekarenin üzerinde olan 29 kamu binasının yenilenme çalışmasına yönelik enerji denetimleri, teknik tasarımlar ve inşaat kontrol hizmetleri için danışmanlık hizmeti satın alacak.

Dünya Bankası tarafından 200 milyon ABD doları tutarındaki fon ile desteklenen KABEV projesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteği ile uygulanıyor.

Proje kapsamında 500 ila 700 arasındaki kamu binasında yapılacak enerji verimliliği yatırımları ile enerji tasarrufu, konfor artışı ve sera gazı azaltımı sağlanarak iklim değişikliği ile mücadele edilmesi hedefleniyor.

 


[1] Request For Expressions Of Interest (Consulting Services – Firms Selection-QCBS)

[2] Enerji Verimliliği Tadilat Uygulama Projeleri ve İnşaat Müşavirliği