Çetin Barajı ve HES projesinin resmî açılışı yapıldı

Santralin açılışı EPDK Başkanı tarafından gerçekleştirildi

7 Temmuz 2020

Limak Enerji yatırımı olan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santral projesinin resmî açılış töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52 hidroelektrik santralin toplu açılış töreni ile birlikte 5 Temmuz 2020 günü gerçekleşti.

Siirt’te inşa edilen projenin açılışı ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından gerçekleştirildi. Açılışa Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, AK Parti Siirt İl Başkanı Ekrem Olğaç, MHP İl Başkanı Fatih Cantürk, şehirde görevli kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları da katıldı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz törende yaptığı konuşmada son yıllarda Türkiye’de yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımların hızla arttığını belirterek, Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin 165 metre gövde yüksekliği, 490 metre genişliği ve yaklaşık 4,8 milyon metreküplük gövde hacmiyle silindirle sıkıştırılmış beton tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olduğunu vurguladı.

Başkan Mustafa Yılmaz şunları söyledi:

“Çetin Hidroelektrik Santrali 420 Megavat kurulu gücünde ve yıllık ortalama 1,5 milyar kilovatsaatlik enerji üretme kapasitesine sahiptir. Bu, sadece Siirt’in üç yıllık enerji tüketimine tekabül eden bir yatırım değil, aynı zamanda bölgemizdeki üç şehrin, Şırnak, Hakkari ve Batman’ın yılık toplam enerji tüketimine denk geliyor. Ayrıca bu 1,5 milyar kilovatsaat enerji demek, 1 milyon hanenin yıllık elektrik enerji ihtiyacını karşılıyor demektir. Bu rakamlar bile sanırım 2,5 yıl gibi rekor sürede tamamlanan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin bu bölge için değerini anlatmaya yeterlidir.”

Santral geçtiğimiz ay tamamlanarak tam kapasiteye ulaşmıştı.