CDP küresel A listesinde Türkiye’den 22 şirket yer aldı

Beş şirket hem İklim hem de Su Güvenliği Programının A listesinde yer aldı

7 Şubat 2024

Küresel ölçekte şirketlerin çevresel etkilerinin raporlama platformu CDP (Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi) 2023 yılı raporlama sonuçlarını açıkladı.

Açıklanan verilere göre 2023 yılında CDP’ye küresel ölçekte 24 binden fazla şirket raporlama yaptı.

Bu raporların değerlendirmesi ile de 2023 yılında 396 şirket İklim Değişikliği, Su Güvenliği ve Ormansızlaşma programlarında “A” seviyesinde pun alarak Küresel A listesinde yer aldı.

Bu listede Türkiye’den de 22 şirket yer aldı. Bu şirketlerden 17’si İklim Programının, 10’u Su Güvenliği Programının, 5’i de her iki programın küresel A listesinde yer aldı. Ormansızlaşma Programında ise herhangi bir şirket A puan alamadı ve ne yerel ne de küresel A listesinde yer alabildi.[1]

CDP’nin İklim Programına yaptığı raporlamada 2023 yılında A puan alan şirketler Abdi İbrahim İlaç Sanayi, ADM Elektrik Dağıtım, Aydem Elekrtrik Perakende Satış, Aydem Yenilenebilir, Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi, Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi, Gediz Elektrik Perakende Satış, Mavi Giyim Sanayi, Migros Ticaret, QNB Finansbank, Sabancı Holding, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Temsa Skoda Sabancı Ulaşım Araçları, Turkcell İletişim Hizmetleri ve Yapı Kredi Bankası oldu.

Su Güvenliği Programında A puan alan şirketler de Aydem Yenilenebilir, Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi, Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi, Coca-Cola İçecek, Enerjisa Enerji, Mavi Giyim Sanayi, Migros Ticaret, Park Cam Sanayi Ticaret, Türkiye Halk Bankası ve Yapı Kredi Bankası oldu.

Her iki programda A puan alan şirketler ise Aydem Yenilenebilir, Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi, Mavi Giyim Sanayi, Migros Ticaret A.Ş. ve Yapı Kredi Bankası oldu.

CDP verilerine göre CDP İklim Programına bu yıl Türkiye’den raporlama yapan şirket sayısı 174, sorulara yanıt vermeyen şirket sayısı ise 60 oldu.

Su Güvenliği programına da 70 şirket raporlama yaparken, 47 şirket ise sorulara yanıt vermedi.

 


[1] CDP Scores Türkiye – 2023