Çatılarda elektrik üretimi için vergi istisnası gelebilir

Maliye Bakanı Ağbal çatı düzenlemelerine destek vereceklerini söyledi

25 Ocak 2018

Maliye Bakanı Naci Ağbal bina çatı ve cephelerinde gerçekleştirilecek güneş elektriği üretimine vergi kolaylığı getireceklerini açıkladı.

Naci Ağbal Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada EPDK tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan ve ihtiyaç fazlası elektriğin sisteme satılmasına imkan sağlayan düzenlemeye destek vermek üzere devreye girdiklerini söyledi.

Ağbal Maliye Bakanlığı açısından paranın söz konusu olduğu her alanda verginin de gerekli olduğunu fakat vatandaşların ihtiyaç fazlası elektriği sisteme satarken, fatura kesip beyanname vermesinin zor olacağını söyledi.

EPDK tarafından yayınlanan düzenlemeye vergi politikası tarafından destek vermek üzere buradan oluşan kazançların vergiden istisna edilmesi, bu yapılan teslimlerin de KDV’den müstesna tutulmasın mümkün olduğunun altını çizen Maliye Bakanı Naci Ağbal sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Arkadaşlara şu talimatı verdim: Gerçekten bu alanı desteklememiz lazım. Eğer yetiştirebilirsek, Bakanlar Kurulunda da uygun görülürse, bunu torba yasaya bile koyabiliriz. Burada tabii ki vatandaşın esas amacı kendi ihtiyacını karşılaması. Zaten 10 kilovata kadar bir sınır var.”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 18 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de ‘’Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi ile Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri İçin Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar’’ başlıklı kurul kararını yayınlamıştı.

Düzenleme ile çatı ve bina cephelerinde 10 kW’a kadar güce sahip olabilecek güneş enerjisi sistemleri kurulumu başvuru sürecine yönelik kolaylıklar ve bu kurulumlarda üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmının sisteme satılması imkanı getirilmişti.