Çatıda süreç yerini ‘başvur-kur-devreye al’ formülüne bırakabilir

Güneş enerjisi girişimi Solarçatı, Solarex’de konferans düzenledi

12 Nisan 2018

Güneş enerjisi girişimi Solarçatı, Solarex’de konferans düzenledi

RKT Enerji girişimi olan, Türkiye’nin ilk güneş enerjisi start-up’larından Solarçatı bu yıl 5 – 7 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenen Solarex 2018’te bir konferans düzenledi.

“1-10 kW Yeni Çatı Mevzuatı ve Almanya Karşılaştırması” başlıklı konferansta, Türkiye’de çatı üstü güneş elektriği uygulamalarının yaygınlaşması önündeki sorunlar, çözüm önerileri ve Almanya örneğinin karşılaştırılması ile aktarıldı.

Solarçatı Kurucusu Utku Korkmaz konferansın açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

“1 MW’lık GES yatırımcısı ile 3 kW’lık GES yatırımcısının ihtiyaçları ve alması gereken hizmet aynıdır. 1 MW’lık bir santral yatırımcısı 1 milyon dolarlık bir güneş santrali yatırımı yaparken, proje geliştirme, bağımsız danışman, işveren mühendisi ve kurulum firmaları ile çalışmakta olup, bu şekilde yatırımlarını güvence altına alıp ve en iyi şekilde yapmayı hedeflemektedir. Solarçatı ile aynı deneyimi küçük konut ve iş yerlerine de sunmak istiyoruz. Amacımız müşterilerimizin, büyük kurulum yapan şirketlerle aynı kalitede hizmet almaları ve tüm süreçlerini tek bir portaldan uluslararası standartlarda gerçekleştirebilmeleri.”

Süreç yerini ‘başvur-kur-devreye al’ formülüne bırakabilir

Utku Korkmaz çatı üstü güneş elektriği yatırımlarına yönelik bürokratik işlemlerin, projelerin maliyetlerini ve tamamlanma süresini artırdığına dikkat çekti.

Korkmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Örneğin, Bodrum’daki 3 kW’lık kurulum için Bodrum, Muğla ve Denizli’yi ziyaret eden rota tek bir yerde halledilebilir. Süreç Bodrum’da bitebilir. Çağrı mektubu başvuru, tebliğ, proje onay, bağlantı anlaşması, kurulum, ön kabul, geçici kabul, sistem kullanım anlaşması süreci yerini ‘başvur-kur-devreye al’ formülüne bırakabilir. Mevcut düzende yaklaşık 6 ila 9 ay arasında tamamlanırken, toplamda 1 aya indirebilir.”

RKT Enerji’nin rüzgar ve güneş enerjisi proje geliştirme deneyimi ile son kullanıcının çatı üstü panel kurulumu taleplerine dair 360 derece danışmanlık ve kurulum hizmeti vermek üzere 2017’nin son çeyreğinde yola çıkan Türkiye’nin ilk güneş enerjisi girişimlerinden biri olan Solarçatı, villa – müstakil ev, apartman, ticari binalar ile şebeke bağlantısı olmayan yayla ve bağ evlerine güneşten elektrik üretme imkanı sunan rehberlik, projelendirme, finansman ve kurulum hizmetlerini tek platformda sunuyor.