Çatı Alanı Kısıtlı Fabrikalara Güneş Enerjisi Yatırımı Müjdesi!

 

Kontek Enerji Çatı Alanı Kısıtlı, Tüketimi Yüksek Fabrikaları GES ile Buluşturuyor!

Ağır sanayi sektörleri, ‘’Sınırda Karbon Düzenlemesi’’ ne geçiş sürecinde öncelikli sektörler arasında yer almaktadır. Avrupa’da bazı ülkelerdeki ağır sanayi tesislerinin, geçiş süreci olan 2023 yılını beklemeden üretimlerini azaltmaya başladığı bilinmektedir. Dünya genelinde başlayan bu temiz enerji hareketi ileriki yıllarda Türkiye’yi de içine alacak ve başta ağır sanayi sektörü olmak üzere tüm sektörleri etkileyecektir. Bu hareket ile sektör firmalarının temiz enerji yatırımı yapması bir bakıma zorunlu hale gelecektir.

5.1.h projeleri özellikle enerji tüketimi yüksek Maden, Tekstil, Çimento, Petrokimya vb. fabrikalar için avantajı bol bir temiz enerji yatırımı imkânı. Eski dönemde çatısında yeterli alan bulunmayan firmalar tüketimleri yüksek olmasına rağmen güneş enerjisi yatırımı yapamıyordu. Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’ne eklenen 5.1.h maddesi ile Sanayi grubu tüketicileri için sözleşme gücünün iki katına kadar arazilere GES kurulumlarının yapılabilmesine imkan getirildi. 5.1.h projeleri ile tüketiciler üretim fazlası enerjiyi ilgili tedarik şirketine satabilir, aylık mahsuplaşma yapabilir ve bağlantı anlaşması imzalanan veya kabul işlemleri tamamlanan üretim tesislerine, ilave üretim tesisi kurabilir.

Yeni çıkan bu mevzuat ile 27 yıllık tecrübeye sahip bir enerji firması olarak Kontek Enerji; tüm süreçleri titizlikle takip eden anahtar teslim çözümler ve yüksek verimli projeler sunuyor!