Çatalca RES ”pro clima” Oylamasında

İsviçre Posta İdaresinin desteklediği çevreye duyarlı proje listesinde Çatalca RES’te var

1 Şubat 2012

İsviçre Posta İdaresi tarafından 2009 yılından beri gerçekleştirilen ve seçilen projelerin maddi olarak desteklendiği bir çalışmanın bu yılki adaylarından biri Sanko Enerji’nin Çatalca Rüzgar Santrali.

İdare tarafından 2009 yılından beri yürütülen çalışma ile mektup ve paket gönderimlerinden dolayı ortaya çıkan karbondioksit salımlarının çevreye yararlı projelerin desteklenmesi ile olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Bu çalışmada yer almak isteyen İsviçre Posta İdaresi müşterileri ise ”pro clima” adı verilen çalışma ile yol açtıkları karbondioksit salımlarının karşılığı olarak fazladan bir ücret ödüyorlar. Toplanan bu ücretler ise her yıl başka bir çevreci yatırımın desteklenmesini sağlayan bir fonda birikiyor.

İdare bu yıl ilk defa olarak ise desteklenmesini düşünülen üç projeden birinin seçimi için ise internet sitesinde bir oylama gerçekleştiriyor.

Oylamadaki projelerden ilki Kamboçya’da kırsal bölgelerde yaşayan ailelerin mutfak ihtiyaçları veya tarımsal işlemlerde kullanılmak üzere küçük ölçekli biyogaz fırınları sahibi olmasını sağlamaya yönelik proje. Bu proje ile gerek odun kullanımının azaltılarak ormansızlaşmanın önüne geçilmesi gerek ise evlerde odun kullanımından dolayı ortaya çıkan solunum hastalıklarının önüne geçebilmek hedefleniyor.

İdarenin oylamaya sunduğu ikinci proje ise ormansızlaşmanın en hızlı yaşandığı Afrika ülkesi olan Gana’da enerji verimli odun sobalarının yaygınlaştırılması projesi.

Çatalca RES projesinin üçüncü sırada olduğu oylamada santralin Türkiye’nin enerji talebini karşılamadaki önemine vurgu yapılırken, santralin elektrik üretimi sayesinde yıllık 149 bin ton karbondioksit salımının engellenmesine karkıda bulunacağı belirtiliyor. Çatalca RES projesinin hayata geçmesi ile bölgedeki iş imkanlarının arttığı, turizmin olumlu katkı sağladığı ve yatırımcı firmanın proje süresince yerel yönetim ve bölge halkının görüşlerine önem verdiği projenin diğer artıları olarak sıralanıyor.

Oylama 31 Ocak 2012’i günü sonuna kadar katılıma açık. Oylamaya ulaşmak için buraya tıklayınız.