Cari Açığa Çözüm; Çin Malı Güneş Panelleri

Maliye Bakanı Şimşek yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin enerji bağımlığına etkisine değindi.

13 Nisan 2011

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek son günlerde katıldığı üç ayrı programda Türkiye’nin enerji harcamalarının mali boyutları hakkında açıklamalarda bulundu.

Mehmet Şimşek Türkiye’nin enerjide çok yüksek oranda dışa bağımlı bir ülke olarak kullandığı doğalgazın yüzde 99’unu, petrolün ise yüzde 95’ini ithal etme zorunluluğu bulunduğunu söyledi.

Hükümetlerinin bu bağımlılığı azaltmak için iktidarda olduğu dönem içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili özelleştirme ve yatırımlar gerçekleştirildiğini söylerken, Türkiye’nin hidroelektrik ve rüzgar gibi kaynaklarını  kullanmasının yanında, nükleer enerjiyi de düşünmeye mecbur olduğunu iddia etti.

Maliye Bakanı Türkiye’nin özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde yılın güneş enerjisi yatırımları açısından verim alınabilecek, 10 ay boyunca süren tutarlı, güçlü, güneşli bir iklimi bulunduğunu söylerken gelecekte daha pratik ve ekonomik olacağı için güneş enerjsinin kullanımının artması gerektiğini söyledi. Bakan Şimşek düşen maliyetler ile Çinlilerin daha kolay alınabilir güneş panelleri üretebileceğini, bunun da güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştıracağını sözlerine ekledi.

AKP hükümetinin 8.5 yıl önce iktidara geldiği zaman petrol fiyatlarının 27 dolar olduğunu fakat şu an bu rakamın 127 dolara geldiğini de belirten Şimşek, 2002’de 9 − 9.5 milyar dolar arası olan cari açığın son açıklanan veriler ile 54.8 milyar dolar seviyesine yükselirken, bunun 41 milyar dolarlık kısmının enerji kaynaklı olduğunu bilgisini verdi.