Canete: Paris’ten iklim anlaşması çıkmazsa B planımız yok

Avrupa Komisyonu’nun iklimden sorumlu üyesi Canete Paris’te bir anlaşmaya varılamaması ihtimaline karşı ise bir ‘B planları bulunmadığını’ söyledi.

6 Temmuz 2015

EurActiv Türkiye

Avrupa Komisyonu’nun iklimden sorumlu üyesi Miguel Arias Canete, Aralık ayında Paris’te düzenlenecek iklim değişikliği zirvesinde sera gazı emisyonlarının azaltılması için küresel bir anlaşma çıkmaması ihtimaline karşılık bir ‘B planlarının bulunmadığını’ söyledi.

Aralık ayında Paris’te düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği konferansında, dünya ülkelerinin verdiği sera gazı emisyonlarını azaltma taahhütlerinin süresinin dolacağı 2020 yılı sonrası için bir küresel anlaşmaya varılmaya çalışılacak.

İngiliz the Guardian gazetesine konuşan Canete, konferanstan önce görüşecek zaman kalmadığından endişe ettiğini, Paris’te bir anlaşmaya varılamaması ihtimaline karşı ise bir ‘B planları bulunmadığını’ söyledi.

Müzakerelerde AB’yi temsil edecek olan Canete, sera gazlarının azaltılması için yeterince iddialı olmayan bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi ve ‘Bizim için bir anlaşmaya varmak çok önemli, ancak herhangi bir anlaşmaya değil’ dedi.

Canete aynı zamanda daha yoksul ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele edebilmesi için verilecek mali desteğin iki aşamalı olacağını anlattı ve ilk aşamada AB ve diğer ülkelerin, 2020’ye kadar 64 milyar Euro destek sağlama taahhüdünün yerine getirileceğini belirtti. Komisyon üyesi, Paris’te 2020 sonrası için benzer, giderek artan miktarda mali destek sağlayacak bir sistem üzerinde anlaşmaya varacaklarını söyledi.