Canadian Solar Japonya projeleri için finansman sağladı

Şirket kaynağı Japonya’da gerçekleştireceği güneş enerjisi santrali yatırımları için kullanacak

25 Aralık 2013

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden Canadian Solar’ın Japonya’da gerçekleştireceği güneş enerjisi santrali projeleri için finansman sağladığı açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamada 40 milyon ABD doları tutarındaki kaynağın Harvest North Star Capital’den sağlandığı belirtildi.

Açıklamaya göre kaynak toplamda 145 MW kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi yatırımlarının finansmanında kullanılacak iken, projelerin 40-50 MW arasında olacak ilk fazına 2014’ün ikinci yarısında başlanması planlanıyor.

Canadian Solar’ın 2013 yılı üçüncü çeyreği finansal sonuçlarında yer alan bilgilere göre şirketin Japonya’da 278 MW’lık proje stoku bulunurken, merkezinin bulunduğu Kanada’daki proje stokunun büyüklüğü ise 500 MW düzeyinde.

Canadian Solar bu yılın Haziran ayında ise Samsung Renewable Energy ile Kanada’da gerçekleştirilecek 130 MW’lık güneş enerjisi santrali projesi için 301.1 milyon ABD Doları tutarında bir EPC anlaşması imzalamıştı. Canadian Solar’ın en büyük EPC projesi olan santral için 2013 üçüncü çeyreğinde başlanan çalışmaların 2015 yılında tamamlanması planlanıyor.