Buzullardaki erime geri dönülemez noktaya ulaşıyor

Yeni yapılan çalışmalar Antartika’daki buzulların erimesinin hızlandığını gösteriyor

29 Mayıs 2014

Yeni yapılan bir çalışma Antartika’da buzulların erimesinin hızlandığını ortaya koydu.

Geophysical Research Letters dergisinde yayınlanan çalışmaya göre Antartika’daki buzullarının erime hızı 2010-2013 yılları arasında, bir önceki döneme göre iki katına çıkmış durumda.

Antartika kıtasındaki en hızlı erime Batı Antartika’da gerçekleşirken, bölgedeki Smith buzulu ise her yıl 9 metre inceliyor.

Çalışmanın verilerine göre yıllık erime miktarı Antartika’nın batı kısmındaki  134 milyar ton, doğu kısmında 3 milyar ton ve Antartika yarımadasında 23 milyar ton olarka gerçekleşirken, bu üç bölgenin buzul kalınlığı yılda 2 cm inceliyor. Bu durum ise dünyadaki deniz seviyesini yılda 0.43 mm yükselmesine neden oluyor.

Geçen ay yapılan bir başka açıklamada ise NASA ve Irvine, Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan ortak bir çalışmada Batı Antartika’nın bazı bölgelerindeki buzul erimelerinin ise geri dönülemez noktaya ulaştığı tespiti yapılmıştı.

Batı Antartika’daki buzulların erimesi dünyadaki deniz seviyesinin 1 metre 20 santim, antartika kıtasının tamamının erimesi ise 58 metre yükselmesine neden olabilecek.