Büyümemizi Verimlilik ve Yenilenebilir Enerji İle Sağladık

”Verimli enerji kullanımı sağlayan teknolojilerle 2008’te % 23 büyüdük”

5 Mayıs 2009

Bosch Termoteknik AŞ Ticari İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Bredfeldt, Bosch Termoteknoloji Türkiye’nin, küresel krize rağmen iç ve dış satışlarda güçlü performans göstererek büyümesini sürdürdüğünü dile getirerek, ”verimli enerji kullanımı sağlayan teknolojilerle 2008 yılında yüzde 23 büyüdük” dedi.

Bredfeldt, Bosch Termoteknik Ortadoğu Satışlarından Sorumlu Isısan Isıtma ve Klima AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Selman Tarmur ile şirket faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere İzmir’de basın toplantısı yaptı. Tüm dünyada çevre dostu ve verimli enerji kullanan ısıtma-soğutma sistemlerinin önem kazandığını belirten Bredfeldt, hükümetlerin bu alanda özel vergi avantajları sağladığını, özellikle ekonomik krizin ardından enerji açısından verimli teknolojilerin karlı yatırımlar olduğunun daha iyi anlaşıldığını söyledi.

Bredfeldt, yenileme ve modernizasyon ile yüzde 30’luk enerji tasarrufu sağlanacağını, bunun sadece Almanya’da 55 milyon ton daha az karbonmonoksit anlamına geleceğini vurguladı. Bosch Termoteknoloji’nin 2008 yılında tüm dünyada yüzde 7 büyüme gerçekleştirerek 7 milyar avro ciroya ulaştığını anlatan Bredfeldt, ”Almanya’da yüzde 12 büyüdük. Özellikle Türkiye, ABD, Benelüks ülkeleri ve Doğu Avrupa’da başarılı olduk. Birçok piyasada 1. ya da 2. sıradayız” dedi.

Bredfeldt, bu büyümeyi özellikle yoğuşmalı kombiler ve yenilenebilir enerji sistemleriyle sağladıklarını ifade etti.

2008’de gerçekleştirdikleri Ar-Ge yatırımlarının 86 milyon avroya ulaştığını ifade eden Bredfeldt, aynı dönemde yoğuşmalı kombilerin yüzde 23’lük bir artışla toplam cironun üçte birini oluşturduğunu, güneş kolektörlerinde yine aynı dönemde yüzde 80 artış sağlandığını ifade etti.

Bredfeldt, şirketin Türkiye’de küresel krize rağmen iç ve dış satışlarda gösterdiği güçlü performans göstererek büyümesini sürdürdüğünü dile getirerek, ”Bosch Termoteknoloji Türkiye, verimli enerji kullanımı sağlayan teknolojilerle 2008 yılında yüzde 23 büyüdü” dedi.

Isıtma, havalandırma ve iklimlendirmenin artık tek bir teknoloji halinde birleştiğini, özellikle soğutma ve ısıtmadaki birleşmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Bredfeldt, ”Bu piyasaya çok çekici ürünler sunuyoruz” diye konuştu.

Bredfeldt, geçen sene 70 patent başvurusu yaptıklarını, bunun yüzde 40’ını çevre, ağırlıklı olarak da güneş enerjisi sistemlerine ilişkin olduğunu kaydetti.

”Esas Varlığımız Çalışanlarımız”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bredfeldt, Bosch Termoteknoloji’nin mevcut ekonomik koşullara rağmen güçlü konumlanmış durumda olduğunu, büyümeyi sürdürdüğünü, 2009’a iyi bir başlangıç yaptığını söyledi.

Bredfeldt, 2009 yılı hedeflerinde bir revizyon yapıp yapmadıklarının sorulması üzerine ”Bütçeleri tabii ki yeniden gözden geçiriyoruz. İleriye dönük zararlar oluşturmadan nasıl tasarruf yapabiliriz, ona bakıyoruz. Ar-Ge’ye çok önem veriyoruz. Ama en önemlisi, esas varlığımızı kalifiye çalışanlarımızın oluşturduğunun farkındayız. Onlara zarar vermekten kaçınıyoruz ve bütçeden maliyetleri kısmaya çalışıyoruz” karşılığını verdi.

Türkiye ile görev yaptığı diğer ülkelerin krize yönelik aldığı tedbirleri karşılaştırmasının istenmesi üzerine Bredfeldt, Türkiye’nin her krizden daha güçlü çıktığını, şu anda yaşanan krizin bir ”Türk krizi” değil, dünya krizi olduğunu belirterek, ”Dünyada ne yaşanıyorsa burada da o yaşanıyor. Biz Türkiye’deki konumumuzu güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Bredfeldt, Manisa’daki fabrikalarının çok modern, çok iyi organize olmuş bir fabrika olduğunu, şirketin Türkiye’de özellikle çevre konularında çok iyi bir düzeyde bulunduğunu söyledi.

”Türkiye, İkinci Büyük Üs Oldu”

Selman Tarmur ise Manisa’daki fabrikada geçen yıl 16 bin 900 şofben, 272 bin kombi ürettiklerini, Bosh Termoteknik’in Türkiye ve Orta Doğu’da yüzde 23, Türkiye içi satışlarda yüzde 19 büyüdüğünü anlattı.

Şirketin Türkiye’de toplam 220 milyon avro ciro elde ettiğini bildiren Tarmur, Manisa’dan Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya’ya yaptıkları ihracatın, önceki seneye oranla yüzde 21 artış göstererek 97 milyon avroya ulaştığını dile getirdi.

Tarmur, ”Almanya, Ortadoğu ve Orta Asya sorumluluğunu Türkiye’ye verdi. Böylece Türkiye, Almanya’dan sonra ikinci büyük üs oldu” dedi.

Manisa’daki fabrika’da yoğuşmalı cihaz üretimini artırmayı ve yeni ürünler geliştirmeyi sürdüreceklerini belirten Tarmur, güneş enerjisi sistemlerinde Buderus markasına ek olarak, ürün gamlarına yılın ikinci yarısında Türkiye’de ilk defa Bosch marka güneş enerji sistemini ekleyeceklerini ifade etti.

Ekonomik krizle birlikte inşaat sektöründe geçen yıl yüzde 7,6, son çeyrekteyse yüzde 13,4 gerilediğini, buradaki durgunluğun iklimlendirme sektörünü çok etkilediğini dile getiren Tarmur, Türkiye’nin konuta, özellikle de depreme dayanıklı konutlara ihtiyacı göz önüne alındığında önümüzdeki dönemin daha olumlu geçeceği öngörüsünde bulunulabileceğini söyledi.

Tarmur, şirket için 2009 yılında nasıl bir büyüme öngörüsünde bulunduklarının sorulması üzerine, ”Zor bir sene olacak. Sene çok parlak başlamadı. Ocak-Şubat ayları pek parlak değildi, ama ısıtma-soğutma sektörü için hep öyle olur zaten. Mart-Nisan döneminde biraz düzelme oldu. (Büyüme) geçen senenin bir miktar üzerine çıkacak diye düşünüyorum” karşılığını verdi. (AA)