“Büyük ölçekli elektrik depolama yatırımlarının önü açıldı”

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan güncel kanun düzenlemesini değerlendirdi

19 Temmuz 2022

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, Elektrik Piyasası Kanunununa geçtiğimiz hafta eklenen madde ile büyük ölçekli elektrik depolama yatırımlarının önü açıldığını söyledi.

Hakan Erkan, GENSED tarafından yayınlanan basın açıklamasında dernek tüzüklerinde üç yıl önce yaptıkları değişiklik ile faaliyet alanlarına elektrik depolama yatırımlarını da aldıklarını hatırlatırken, geleceğin büyük enerji oyuncusu olduğunu uzun süredir anlattıkları elektrik depolamalı GES yatırımlarının düzenlemenin de katkısı ile adım adım zirveye yaklaşacağını söyledi.

Sağlanan bu hakkın uygulamada nasıl işleyeceğine dair ilkelerin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından çıkarılacak yönetmelik ile belirleneceği bilgisini veren Erkan, özellikle kanun metninde yer alan “depolama tesisinin gücü” ibaresi gibi önemli noktaların açıklığa kavuşması gerektiğini söyledi.

Elektrik depolama özelliği ile birlikte güneş ve rüzgar gibi temiz enerji kaynaklarının daha da yaygınlaşmasının önündeki en büyük engelin, yani bu enerji kaynaklarından elektrik üretiminin kesintili olması handikapının aşılacağına dikkat çeken Hakan Erkan sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Türkiye’nin en büyük ticari partneri olan Avrupa Birliği’nin sınırda karbon vergisi uygulamalarını hayata geçirmeye hazırlandığı bir dönemde Türkiye’nin enerji arzındaki yenilenebilir enerji payındaki her bir puan artış çok önem kazanmış durumdadır. Elektrik depolama yatırımlarına dair yasal çerçevede yapılan bu değişiklik, bu payın hızla artmasını sağlayabilecektir. Bu yatırımların önünü açan bu düzenlemenin çok doğru ve önemli bir karar olduğunu düşünüyor, yatırımların hızla başlayabilmesi için de uygulamaya dair yönetmeliğin bir an önce yayınlanmasını bekliyoruz.”

Düzenleme geçtiğimiz hafta yürürlüğe girdi

Resmî Gazete’nin 5 Temmuz 2022 tarihli sayısında yayımlanan düzenleme ile Elektrik Piyasası Kanununa, elektrik depolamalı tesis yatırımları için özel bir madde eklenmişti.

Bu maddeye göre elektrik depolama yatırımı yapmak isteyen enerji yatırımcıları, bu tesisin gücü kadar rüzgâr ve/veya güneş enerjisi yatırımları için herhangi bir yarışma sürecine girmeden lisans elde edebilecekler.

Bu yatırımlar aynı zamanda Yenilenebilir Enerji Kaynak Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında destek elde edebilecek.

Bununla birlikte mevcut santraller de benzer destek sağlayabilecekler.

Halihazırda devrede olan santraller için lisanslarında belirlenen sahaların dışına çıkılmaması, işletme anında sisteme verilen gücün lisanslarında belirtilen elektriksel kurulu gücü aşmaması ve ilgili şebeke işletmecilerinden olumlu görüş alınması gibi şartların yerine getirildiği takdirde, yapılacak elektrik depolama yatırımının gücüne bağlı olarak kapasite artış hakkı verilecek.