Bulgaristan rüzgar enerjisinde hızlı ilerliyor

Bulgar Rüzgar Enerjisi Sektörü 2009 yılını bir önceki yıla göre iki kat fazla kapasite ile kapatacak

11 Kasım 2009

Rüzgar enerjisinde mevcut kurulu gücü 330 MW olan Bulgaristan’ın 2020 için hedefi asgari 3 GW’a ulaşarak enerji talebinin yüzde 13.5’unu rüzgar enerjisinden karşılamak. Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) ve Bulgar Ekolojik Enerji Üreticileri Birliği’nin ortak düzenlediği ve enerji şirketleri ile hükümet yetkililerini bir araya getiren toplantıda konuşan EWEA baş yöneticisi Christian Kjaer  “İki yıldan az bir sürede kurulu rüzgar gücü kapasitesini beş kattan fazla artıran Bulgaristan rüzgar’da dünyada en hızlı büyüyen pazarlardan biri olmakla beraber toplamda 8 GW’lık rüzgar projeside sırada bekliyor  ” diye konuştu.

Bulgaristan’da enerji arzında yenilenebilir enerjinin mevcut payı % 9.4 düzeyinde. Avrupa Birliği’nin ilgili düzenlemeleri gereğince ise 2020’ye kadar bu oranı asgari düzeyine çıkarması gerekmekte.

Toplantıda konuşan hükümet yetkilileri ise Bulgaristan’ın yenilenebilir enerji alanına çok önem verdiğini, bu alanı yatırımcılar için daha cazip kılacak yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışmaların devam ettiğini ve kısa sürede açıklanacağını belirttiler.

Bulgar Ekolojik Enerji Üreticileri Birliği Başkanı Velizar Kiriakov ise yaptığı konuşmada Bulgaristan’ın bulunduğu coğrafi koşul sayesinde rüzgar enerjisinde hedefine rahatlıkla ulaşabilerek bunu aşacağını böylece elde ettiği fazla elektriği ise komşularına satabileceğini bu sayede rüzgar enerjisi yatırımcılarının 2020 yılında 7.5 ila 10 milyar avroluk ekstra gelir sağlayabileceğini belirtti. Kiriakov ayrıca 2009 yılı sonu itibari ile Bulgaristan’ın bir önceki yıla göre rüzgar kapasitesini ikiye katlamış olacağını sözlerine ekledi.