”Bugünle değil, gelecekle uğraşıyorlar”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Masdar şehrini ziyaret etti

2 Şubat 2012

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Birleşik Arap Emirliklerini ziyaretinde Masdar şehrini de ziyaret etti. Abdullah Gül incelemeleri sırasında şehir ile ilgili daha önceden de bilgi sahibi olduğunu ifade ederken şu şekilde konuştu;

”Şimdi gördüklerimiz gerçekten hepimizi çok etkiledi, burada geleceğin şehrini yapıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri, bugünle değil, gelecekle uğraşıyor. Zaten en büyük farklılıkları da bu, vizyon sahibi. Abu Dabi, Dubai, bütün bu şehirler bu bölgeye, sadece bu bölgeye değil, bütün dünyaya büyük bir vizyon getiriyor. Burada görüyorum ki 30-40 yıl sonrasının şehrini kuruyorlar” diye konuştu.

Projesine 2006 yılında, inşasına ise 2008 yılında başlanan şehir ile sıfır karbon salımına sahip, enerjisinin tamamının güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerjilerden sağlayan bir yaşam alanı oluşturulması hedefleniyor. Şehrin ilk bölümünün 2015 yılında, tamamının ise 2020-2025 yılları arasında bitirilmesi bekleniyor. Şehir aynı zamanda Uluslararası Enerji Ajansı’na (IRENA) da ev sahipliği yapacak.