Brüksel Yeni Enerji Yönergesinde Anlaşmazlık İçinde

Avrupa Komisyonu’nun iklimden sorumlu üyesi Connie Hedegaard’ın ekibinden Peter Vis, Komisyon’un Enerji Verimliliği Yönergesi’nin Birliğin karbon piyasasına zarar verebileceği uyarısında bulundu.

23 Haziran 2011

Avrupa Komisyonu’nun iklimden sorumlu üyesi Connie Hedegaard’ın ekibinden Peter Vis, Komisyon’un Enerji Verimliliği Yönergesi’nin Birliğin karbon piyasasına zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Komisyon yetkililerinin AB yasa tasarıları üzerine yorumda bulunması nadir rastlanan bir durum.

Ancak iklim departmanındaki yetkililer, 22 Haziran’da açıklanacak yeni enerji verimliliği düzenlemelerinin sadece bina ve araçlara değil, halihazırda AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) kapsamında olan sanayi sektörüne de uygulanması konusunda rahatsız. ETS, CO2 emisyonlarına limit koyuyor ve emisyona fiyat biçiyor.

Yeni düzenlemeyle verimlilik için alınan önlemlerin, kirlilik izinlerine gerek bırakmaması sebebiyle bu fiyatlar düşebilir.

Vis, Alman Marshall Fonu’nun Brüksel’de düzenlediği bir konferanstaki konuşmasında ‘Tasarıdaki önlemlerin yarısı ETS’nin kapsamındaki alanı hedefliyor. Birbiriyle çakışan iki politika söz konusu ve bu durum, çözüme yardımcı olmuyor’ şeklinde konuştu.

Vis’in konuşmasından bir gün önce Avrupalı beş enerji şirketi, yönerge taslağının karbon piyasasındaki fiyatlarda ciddi düşüşe sebep olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Vis, ‘Enerji verimliliğinin sıkı destekçileriyiz. Ancak şu anda dünya lideri olan ETS’ye zarar vermemeye özen göstermeliyiz’ dedi.

AB çapında yapılan iki araştırma, yönergenin yürürlüğe girmesiyle fiyatların 25 Euro’dan 14 Euro’ya ya da sıfıra yakına bir seviyeye ineceğini tahmin ediyor.

Uluslararası Emisyon Ticareti Birliği (IETA) Başkanı Henry Derwent, EurActiv’e yaptığı açıklamada ‘Şimdiye kadar mümkün olduğunca yüksek bir fiyatı hedefleyen bir iklim politikasının, fiyatları özellikle düşürmesi alışılmadık bir durum’ dedi.

Bazı analistler AB’nin iklim politikasının ekonomik krizden bu yana, düşük fiyatlar isteyen, enerji kullanımı yoğun firmaların etkisinde kaldığı yorumunda bulunuyor.

Ancak Vis, Komisyon’un çevre departmanının karbon emisyonlarını azaltmak için serbest pazar yaklaşımını benimsediğini söylüyor.

Enerji verimliliği yönergesinin nihai metni üzerinde Komisyon içinde sıkı tartışmaların yürütüldüğü anlaşılıyor.