Brisa karbon azaltım hedefi belirledi

Brisa Bilime Dayalı Hedef Girişimi’nde emisyon azaltım hedefi belirleyen üçüncü Türk şirketi oldu

23 Ağustos 2021

Sabancı Holding iştiraklerinden, lastik üreticisi Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bilime Dayalı Hedef Girişimi kapsamında 2030 yılı için karbon azaltım hedefi belirledi.

Brisa’nın Bilime Dayalı Hedef Girişimi’ne bildirdiği taahhüde göre şirket 2030 yılına kadar mutlak Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını 2020 yılının %56 oranında altına indirecek.

Şirket satın aldığı mal ve hizmetlerden, yakıt ve enerji tüketimi ile ilgili faaliyetlerden ve bayilerinden kaynaklanan gibi alanlardaki mutlak Kapsam 3 emisyonlarını ise aynı dönemde %14,2 oranında düşürecek.

CDP, UN Global Compact, WRI ve WWF işbirliği ile geliştirilmiş olan Bilime Dayalı Hedef Girişimi, şirketlerin iklim bilimi ve Paris İklim Anlaşması’ndaki ilkeler doğrultusunda ölçülebilir ve şeffaf emisyon azaltım taahhüdü vermesini hedefliyor.

Girişimde bugün itibari ile 1.730 üyesi bulunuyor. Bu şirketlerden 858’i emisyon azaltım taahhüdünde bulunmuş, 715’i ise küresel ısınmayı 1.5°C’de tutmak için çaba göstereceği taahhüdünde bulunmuş durumda.

Arçelik ve Kayseri Ulaşım da azaltım hedefi belirlemişti

Girişime Türkiye’den 13 şirket bulunuyor. Brisa dışındaki diğer şirketler ise TSKB, Garanti BBVA, Vakıfbank, Abdi İbrahim, Albaraka Türk, Türkiye İş Bankası, Kayseri Ulaşım, Arçelik, Uludağ İçecek, Kazan Soda Elektrik Üretim, Eti Soda, Yapı ve Kredi Bankası.

Bu şirketlerden de şimdiye kadar yalnızca Arçelik ve Kayseri Ulaşım 2030 yılı için emisyon azaltım taahhüdü vermişti.

Arçelik 2030 yılı için 2018’e göre Kapsam 1 ve Kapsam 2’de %30, Kapsam 3 emisyonlarında ise %15 azaltım hedefi belirlemişti.

Kayseri Ulaşım ise 2028 yılı emisyonlarını 2018’e göre otobüs operasyonlarında %36, hafif raylı sistemlerde ise yolcu-km başına %36 oranında düşürmeyi hedefliyor.