BP’ye 20,8 milyar dolarlık çevre cezası

Cezanın yatırımcıların beklentilerinden düşük gelmesi BP hisselerinin  değer kazanmasına neden oldu

6 Ekim 2015

ABD Adalet Bakanlığı İngiliz petrol şirketi BP’nin Meksika Körfezi’nde yol açtığı çevre felaketi için belirlenen cezayı açıkladı.

Bakanlık tarafından dün yapılan yazılı açıklamada ve basın toplantısında verilen bilgilere göre şirket 2010 yılında gerçekleşene kazanın yol açtığı sorunlar nedeni ile 20,8 milyar dolar ödemek zorunda olacak.

Şirket toplamda 18 yılda gerçekleştireceği ödemeleri Meksika Körfezi’ne kıyısı olan beş ayrı eyalet yönetimine, yüzlerce belediyeye ve kazanın etkilerini ortadan kaldırmayı hedefleyen çevre onarım ile ekonomik kalkınma programlarına yapacak.

20 Nisan 2010 yılında BP’ye ait bir petrol arama platformunda meydana gelen kazada 11 petrol işçisi hayatını kaybetmiş ve 87 gün boyunca devam eden sızıntı nedeni ile 4 milyon varile yakın ham petrol denize akmıştı. Bu sızıntının 800 bin varil civarındaki kısmı toplanabilmiş fakat 3 milyon varilden fazla ham petrol 2.000 km’den uzun bir kıyı şeridine yayılmıştı.

Açıklamanın ardından BP’nin New York Borsası’ndaki hisse senetleri yüzde 3’e yakın oranda değer kazanırken artış bu sabah da devam etti.  Analistlere göre bu durum BP’ye verilen cezanın beklentilerin altında gelmesi nedeni ile gerçekleşti.

Zira 20,8 milyar dolarlık cezanın 5,5 milyar dolarlık bölümüne kaynak oluşturan Temiz Su Yasası BP’ye varil başına 4.300 dolar ceza hükmedilmesine olanak tanırken, hesaplama varil başına 1.725 dolardan yapıldı.

Son karar BP’nin felaket dolayısı ile katlanmak zorunda olduğu vergi öncesi toplam maliyetin ise 53,8 milyar dolara yükselmesine neden oldu.