BP’nin ortak olduğu şirketin solar portföyü 4 GW’a yaklaştı

Lightsource BP 1,9 GW’lık solar portföyü satın aldı

8 Temmuz 2019

Londra merkezli yenilenebilir enerji yatırımcısı Lightsource BP şirketi Brezilyalı Enerlife şirketinin 1,9 GW’lık güneş enerjisi portföyünü satın aldığını açıkladı.

Açıklamada satın almanın finansal boyutu hakkında bilgi verilmedi.

İngiliz petrol devi BP’nin %43 oranında hisse sahibi olduğu şirketten yapılan açıklamaya göre portföydeki projelerin tamamı Brezilya’da yer alıyor.

Portföyün 180 MW’lık bölümünü 5 MW’a kadar güce sahip dağıtık üretim, 440 MW’lık bölümünü ise ileri dönemli geliştirme aşamasında veya kapasite yarışmasına girmeye hazır seviyedeki büyük ölçekli projeler oluşturuyor.

1,76 Dolar-sent/kWh teklif ile kapasite hakkı elde etmişti

Enerlife geçtiğimiz ay sonunda ülkede gerçekleşen ve güneş enerjisi yatırımları için rekor düzeyde düşük fiyatın oluştuğu son kapasite tahsis yarışmasında beş projesi için 160 MW’lık kapasite hakkı elde etmişti.

Toplamda 203,7 MW güce sahip olacak altı proje için verilen ortalama teklif megavat-saat başına 67,48 Brezilya Reali (17,62 ABD Doları) olmuştu.

Lightsource BP şirketinin portföyünde ABD’nin Kaliforniya, Pensilvanya, Maryland eyaletleri ile Mısır ve Hindistan’da inşa edilecek toplamda 2 GW düzeyinde proje bulunuyordu.