BP Rüzgar Hindistan’dan Çıkıyor

BP’den yapılan açıklamada şirketin ABD rüzgar pazarına odaklanacağı belirtildi.

17 Eylül 2009

BP yakın zaman öncesinde İngiltere’deki alternatif enerji yatırımları ile ilgili ofisini kapatmıştı. Şimdi ise ABD deki yenilenebilir enerji yatırımlarına odaklanma amacı ile Hindistan’daki rüzgar enerjisi santrallerini elinden çıkardı.

Şirket’ten yapılan açıklamada 2008’de belirlenen stratejik plan doğrultusunda şirket küresel rüzgar enerjisi yatırımlarında bundan sonra ABD’deki rüzgar enerjisi yatırımlarına odaklanacak ve bu ülkedeki yenilenebilir enerji alanındaki diğer fırsatları gözleyecek.

Şirket bunun yanında Hindistan’daki güneş enerjisi üzerine olan ortak girişiminin yapısını değiştirmeyecek ve bu alandaki yatırımlarına devam edecek. Ayrıca yapılan açıklamada BP’nin Hindistan’daki petrol yatırımlarında satış ve yatırımın durdurulması gibi herhangi bir tasarrufta bulunmayacağı ve yerini aynen koruyacağı belirtildi.

Güneş enerjisi alanında Tata Grup ile Hindistan’da işbirliği yapan BP 3 adet rüzgar enerjisi santralini 100 Milyon Dolar’ ın altında bir bedelle bağımsız enerji sağlayıcı olarak faaliyet gösteren Green Infra Limited adlı girişim sermayesi şirketine sattı.