BP 9 GW’lık güneş enerjisi portföyü satın aldı

Şirketin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı proje stoğu 24 GW’a ulaştı

2 Haziran 2021

Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinden BP ABD’de 9 GW büyüklüğünde bir güneş enerjisi portföyünü satın aldığını açıkladı.

Açıklamada satın almanın bağımsız güneş enerjisi proje geliştiricisi 7X şirketinden 1 GW’lık “Safe Harbour” (Güvenli Liman) anlaşması kapsamındaki ekipman dahil olmak üzere 220 milyon ABD Doları bedel ile gerçekleştiği bildirildi.

Açıklamadaki bilgilere göre ABD’nin 12 ayrı eyaletinde yer alan projelerin büyük çoğunluğu ise Teksas ile Orta Batı bölgesinde yer alıyor.

BP’nin %50 oranında ortak olduğu Lightsource BP şirketi tarafından hayata geçirilecek projelerin 2,2 GW’lık bölümünün 2025 yılına kadar, geri kalanının ise 2030 yılına kadar nihai yatırım kararının verilmesi öngörülüyor.

Bu gelişme sonrası BP’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı proje stoğu 14 GW’dan 23 GW’a yükseldi.

Şirket yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminde 2025 yılında 20 GW, 2030 yılında ise 50 GW kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.

Bununla birlikte Lightsource bp şirketi şimdiye kadar güneş enerjisinde 3,5 GW’lık proje geliştirmiş durumda ve 14 ayrı ülkede toplamda 20 GW’lık proje stoğu bulunmakta.