Boydak Enerji’nin portföyü kamu mülkiyetine geçti

TMSF Başkanı Holding şirketlerinin devredilebileceğini fakat satış kaygıları olmadığını söyledi

20 Temmuz 2018

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasının mahkeme süreci sonunda hapis cezaları alan holding yöneticilerinin grup şirketlerindeki hisseleri için 12 Temmuz 2018 günü verilen müsadere (el koyma) kararına ilişkin değerlendirme bulundu.

TMSF Başkanı Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada mahkeme kararının kendileri açısından mülkiyet sorununu ortadan kaldırdığının altını çizdi.

Muhiddin Gülal değeri verildiği takdirde ise holding şirketlerinden hepsinin satılabileceğini fakat ekonomik devamlılığında sıkıntı olan grup şirketi olmadığı için satış kaygısı içinde olmadıklarını söyledi.

Grubun portföy büyüklüğü 500 MW’a yakın

Boydak Enerji’nin internet sitesindeki bilgilere göre şirketin halihazırda rüzgar, güneş ve hidroelektrik alanında toplamda 496,67 MW’lık portföyü bulunuyor.

Bu portföyün 203,27 MW’lık bölümünü hidroelektrik, 225 MW’lık bölümünü rüzgar enerjisi ve 68,4 MW’lık bölümünü güneş enerjisi projeleri oluşturuyor.

Şirketin güneş enerjisi portföyünü iki lisanslı proje oluştururken, her iki proje de henüz ön lisans aşamasında bulunuyor.

Lisanslı GES projelerinin devrinin önünde engel yok

Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’nin 57’inci maddesi ön lisans sahibi tüzel kişilerin ortaklık yapılarının projeler lisans sağlamadan değişmesini istisnai durumlar dışında engelliyor.

Bununla birlikte 15 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ”Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile bu istisnalar arasına Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından yönetimine el konulan şirketler de dahil edilmişti.