Bosch elektrikli araç şarj noktasında 150 bin adedi geçti

Şirket yıl sonuna kadar 200 bin şarj noktasına ulaşmayı hedefliyor

16 Haziran 2020

Bosch 16 Avrupa ülkesindeki elektrikli araç şarj noktalarının sayısının 150 bin adedi geçtiğini açıkladı.[1]

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Bosch bu sayıyı yıl sonuna kadar 200 bin adede çıkarmayı hedefliyor.

Açıklamdaki bilgilere göre Alman enerji sektörü birliği BDEW tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre 2020 yılı Mart ayı sonu itibari ile Almanya’da kamuya tamamen veya kısmen açık şekilde bulunan şarj noktalarının sayısı ise 27.730.

Bununla birlikte açıklamada dikkat çekilen bir diğer nokta ise ülkede elektrikli araç şarj hizmeti veren firmaların sayısının ve tarifelerin fazlalığı oldu.

Açıklamada EuPD Research tarafından hazırlanan bir çalışmanın[2] elektrikli araçlar için uygulanan tarife sayısının bir yılda iki kata yakın artış gösterip 288’e ulaştığını gösterdiğine dikkat çekiliyor.

Yüksek tarife sayısı ve hizmet sağlayıcı ise elektrikli araç sahiplerinin %45’lik bölümünün 2 ila 4 ayrı, %15’lik bölümü ise en az 5 adet şarj hizmeti sağlayan servisin üyelik kartını taşımasına neden olmakta.

Bununla birlikte açıklamada Bosch tarafından geliştirilen akıllı telefon uygulaması ile kullanıcıların herhangi bir kart taşımadan ve kayıt yapmasına gerek olmadan araçlarını şarj etmesine iman sağlandığı, ayrıca uygulananın kişiselleştirme özelliği ile kullanıcılara en uygun şarj noktasının nerede olduğunu gösterme ve güzergah belirleme imkanı sağladığı da belirtiliyor.

 


[1] Ladedienste von Bosch: Eintrittskarte zu mehr als 150 000 Ladepunkten in ganz Europa

[2] Vergleichsanalyse mobiler Ladestromtarife 2020