Borusan Holding 2°C Bildirisi’ni İlk İmzalayan Şirketlerden Biri Oldu

Borusan Holding 2°C Bildirisi’ni ilk imzalayan şirketlerden biri oldu

26 Ekim 2011

Borusan Holding “Corporate Leaders Network for Climate Action” öncülüğünde bir çok sektörden iş dünyası liderlerinin katılımı ile hazırlanan 2°C Bildirisi’ni ilk imzalayan şirketlerden biri oldu.

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur konu ile ilgili açıklamasında şunları söyledi;

“İklim değişikliği insanlık tarihindeki en önemli sorunlardan biri. Eğer kamu yöneticileri ve özel sektör yetkilileri gerekli önlemleri zamanında alamazlarsa, insanlığın sürdürülebilirliği tehlikeye girecek. Durban’da yapılacak BM İklim Değişikliği Zirvesinde uzlaşma sağlanmasının, Rio + 20 görüşmelerinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasına katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

İlk olarak 2007 yılında Bali’de yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi öncesi hazırlanmış olan 2°C Bildirisi bu tarihten beri her yıl yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirveleri öncesinde yenilenerek yayınlanmaya devam etti.

Küresel sıcaklık artışının en fazla 2°C’de tutulması gerekliliğine dikkat çekilen bildiri ile küresel iş dünyasının liderleri iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi’ye verdikleri öneme vurgu yapıyor.

Bildiride aynı zamanda  yeşil kalkınmanın gerçekleşmesinin güvence altına alınacağı eylemler de detaylandırılıyor.