Borusan EnBW 346 milyon dolarlık rüzgar yatırımı için anlaşma imzaladı

2015’te devreye girecek projeler 200 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek

10 Şubat 2014

Borusan ve Alman EnBW Enerji ortaklığı olan Borusan EnBW Enerji’nin Türkiye’deki beş ayrı rüzgâr enerjisi yatırımı için 346 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceği açıklandı.

Şirket bu amaçla toplam kurulu güçleri 207 MW olan projeler için Danimarkalı türbin üreticisi Vestas ile 67 rüzgâr türbini tedariğine yönelik bir çerçeve anlaşması imzaladı.

İstanbul’da gerçekleştirilen anlaşma törenine Borusan, EnBW ve  Vestas şirketlerinin üst düzey yöneticileri katıldı.

Törende konuşan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur Borusan EnBW Enerji’nin 2020 yılına kadar 2,000 MW’lık kurulu güç hedefi olduğunu hatırlatırken bu yatırımın 3.5 milyar dolar yatırım gerektirdiğini söyledi. Agah Uğur ayrıca EnBW ile ortaklıkları sayesinde Borusan Grubu’nun 70 yılda getirdiği büyüklüğü, sadece 10 yılda enerji yatırımları ile gerçekleştirmeye çalışacaklarını ifade etti.

Konuşmasında enerji sektöründeki planlarının uzun vadeli olduğunu kaydeden Borusan CEO’su Uğur, uzun vadeli yatırım riskini benimsediklerini söyledi.

Agah Uğur sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Enerji yatırımlarının ayrı bir kimlik gerektirdiğini bilen ve bunun gereğini yapan bir kurumuz. Dolayısıyla iki oyuncunun 2009 yılında kurduğu ve bütün çocukluk hastalıklarını geride bıraktığı, sektörü iyice öğrendiği ve geleceğe umutla baktığı bu dönem, beni heyecanlandırıyor”

EnBW A.G. CEO’su Dr. Frank Mastiaux ise Türkiye’nin elektrik tüketiminin 2023 yılına kadar yaklaşık iki katına çıkacağını öngörüldüğünü kaydederken, Türkiye’de yenilenebilir enerji pazarındaki yüksek potansiyeli görerek Borusan ile ortaklığa gittiklerini ifade etti.

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla ise yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bu atılımımız Avrupa’nın en büyük karasal rüzgar enerjisi yatırımlarından biri olacak. 2007 yılında giriş yaptığımız enerji sektöründe bugüne kadar 460 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. 2020 yılında ağırlığı yenilenebilir olmak üzere 2.000 MW’lık üretim potansiyeline sahip bir portföye ulaşma hedefimizle çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Borusan EnBW ile Vestas arasında imzalanan anlaşma 50 MW kurulu güçlerine sahip olacak Mut, Harmanlık ve Koru RES ile 30 MW kurulu gücüne sahip olacak Fuatres RES projesinin devreye alınmasını ve halihazırda devrede olan Bandırma RES’in kapasitesinin 27 MW artırılmasına yönelik çalışmaları kapsıyor.

Tamamının 2015 yılında devreye girmesi beklenen projeler ile Borusan EnBW Türkiye’deki 200 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek şekilde yıllık 721 GWh elektrik üretimi gerçekleştirebilecek.

Borusan EnBW Enerji ortaklığı 2009 yılında Borusan ve EnBW’nin yüzde 50-50 ortaklığı ile kurulmuştu.

Kurulu güç ve elektrik üretimi ölçülerine göre Almanya’nın en büyük dördüncü enerji şirketi olan EnBW’nin 2013 Eylül ayı itibari ile toplam kurulu gücü 13,400 MW seviyesinde bulunuyor. EnBW’nin Türkiye’de dışında Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Avusturya ve Macaristan’da 6 ortaklığı daha bulunuyor.*