Borusan EnBW 10. santralini de devreye aldı

Kartaldağı RES 65,5 MW gücünde

28 Kasım 2017

Türkiye’nin önde gelen rüzgar enerjisi yatırımcılarından Borusan EnBW’nin 10. enerji santralini de devreye aldığı bildirildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Gaziantep’te kurulan Kartaldağı Rüzgar Enerjisi Santrali projesi 25 Kasım 2017’de tamamlandı.

Gaziantep’te devreye alınan ilk rüzgar enerjisi projesi olan Kartaldağı RES’in Türkiye’deki 77 bin hanenin ihtiyacına denk şekilde elektrik üreteceği öngörülüyor.

Bu üretim sayesinde 4,6 milyon ağacın doğaya katkısına denk şekilde yıllık 276 bin ton karbondioksit salımı tasarrufu mümkün olacak.

Projede Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas tarafından tedarik edilen 19 adet V126-3.45 rüzgar türbinleri kullanıldı.

Konu ile ilgili açıklamada değerlendirmesi yer alan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla şunları kaydetti:

“Borusan EnBW Enerji ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirme ve rüzgar enerjisinde sektör lideri olma vizyonuyla yoluna devam ediyor. Faaliyete geçen enerji santralleri Türkiye’nin sürdürülebilir enerji üretimine güçlü bir katkı yapacak. Kartaldağı RES’in de devreye girmesiyle Türkiye’ye rüzgâr enerjisinde 65,55 MW ek bir rüzgar kurulu gücü kazandırmış olduk. Yenilenebilir ve temiz kaynaklar kullanarak ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığının azalmasına da katkı sağlıyoruz. Yatırımlarımız aynı heyecanla devam edecek.”