Borusan Balabanlı RES projesinin temelini attı

Tekirdağ’da kurulacak santral 50 MW kurulu gücünde olacak

3 Ekim 2013

Borusan EnBW Enerji tarafından düzenlenen bir tören ile Balabanlı Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin temeli atıldı. Tekirdağ’ın Muratlı İlçesi’nde kurulacak ve 22 rüzgâr türbininden oluşacak santralin kurulu gücü 50 MW olacak.

Borusan EnBW tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada projenin şirketin portföyüne 2011 yılında eklendiği ve Tekirdağ’ın 16 km kuzeydoğusunda yer alacak santralde yıllık 151.7 GW düzeyinde elektrik üretiminin öngörüldüğü ifade edildi. Açıklamada paylaşılan bilgilere göre santralin devreye girmesi ile şirketin toplam elektrik üretim kapasitesi 110 MW’ı rüzgâr enerjisinde olmak üzere 160 MW’a yükselecek.

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla santralin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 2013-2014 yıllarında, ağırlıklı olarak rüzgâr enerjisi santralleri alanında olmak üzere, 1.3 milyar dolarlık yatırıma başlamış olacaklarını söyledi. Acarla ayrıca 2014’ün sonunda devreye alınması planlanan Balabanlı RES’in ardından İzmir, Kemalpaşa’da 30 MW gücündeki Fuat RES ile Çanakkale, Bursa ve Mersin’de 50 MW’lık üç ayrı projenin çalışmalarının başlanacağı bilgisini verdi. 138 MW’lık kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerjisi santrallerinden biri olacak Saroz RES projesine de 2014’te başlayacaklarını ifade eden Acarla Borusan EnBW olarak rüzgâr enerjisinde orta vadede 455 MW, uzun vadede ise 1,000 MW’ın üstünde bir kurulu güce ulaşmayı öngördüklerini kaydetti.

Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre yatırım hem Türk Çevre Mevzuatı’na hem de uluslararası standartlara uyumlu olarak inşa edilecek. Projenin inşaat ve işletme dönemlerinde Çevre Yönetim Planı uygulanarak yatırımın çevreye duyarlı şekilde yürütülmesi sağlanacak.

Portföyünün yüzde 62’sini (455 MW) rüzgâr enerjisi, yüzde 38’sini ise (280 MW) hidroelektrik santral projelerinin oluşturduğu şirket 2009 Eylül’ünde devreye aldığı, Temmuz 2010’da ise kurulu gücünü 60 MW’a yükselttiği, Bandırma RES ile ticari elektrik üretim faaliyetine başlamıştı.