Bölgesel İklim Değişikliği Eylem Planları bu hafta açıklanacak

Bakan Kurum altı bölge için hazırlanan planların bu hafta açıklanacağını söyledi

6 Temmuz 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum geçtiğimiz yıl açıklanan Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planı’nın ardından kalan 6 bölge için hazırlanan planların da bu hafta Çevre Yönetimİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanacağını söyledi.

Bakan Kurum açıklamayı Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulu üyeleri ile bir araya geldiği “Kovid-19 Salgını ve Çevremizin Geleceği” konulu istişare toplantısında yaptı.

Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamaya göre [1] Kurum toplantıda Kovid-19 sürecinde çevre ve doğal denge için adeta ‘istenmeden ortaya çıkan doğal bir deney’ olduğunu ifade ederken, geçen 4 aylık süreçte yaşananların iklim bozulmasıyla mücadele için gerekli olan değişimin aslında mümkün olabileceğinin görüldüğüne vurgu yaptı.

Kurum toplantıda şunları ifade etti;

“Bakanlık olarak yaptığımız modellemeler sonucunda ulaşımdan kaynaklı hava kirleticileri miktarlarının yaklaşık yüzde 85 oranında azaldığını tespit ettik. Bu durumu günlük hayatımızda da görüyoruz. Bursa’daki Uludağ, yüzlerce kilometre mesafedeki İstanbul ve Kütahya Simav ilçelerinden, çok uzak yerlerden görülebildi. Mavi vatan denizlerimiz rahatladı. Denizlerimizde daha önce görmediğimiz balıklarımızı görmeye başladık. Deniz ulaşımının hemen hemen durma noktasına gelmesi, sanayi atıksu deşarjının azalması, sularımızın özüne dönmesini sağladı. İstanbul kıyılarına gelen yunuslar, daha önce hiç görmediğimiz kuş türleri bunun en büyük göstergesi olmuştur. Sonuç olarak, Kovid-19 salgını, iklim değişikliğine uyum için, çevremizi ve doğamızı sürdürülebilir politikalarla geliştirmemiz için ne kadar çok çaba göstermemiz gerektiğini ve bu süreçte değişimi hızlıca başarmamız gerektiğini gözler önüne sermiştir.”

 


[1] Bakan Kurum “Kovid-19 Salgını ve Çevremizin Geleceği” Toplantısına katıldı