BM: ‘Gıda fiyatlarıyla ilgili paniğe gerek yok’

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FOA) Genel Direktörü Jose Graziano da Silva, küresel gıda fiyatlarıyla ilgili paniğe gerek olmadığını söyledi.

18 Eylül 2012

EurActiv Türkiye

İstanbul’da ‘Gıda Güvencesi İçin Özel Sektör’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansa FOA Genel Dİrektörü Jose Graziano da Silva, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti katıldı.

Da Silva, konferansta yaptığı konuşmada gıda fiyatlarıyla ilgili bir G-20 toplantısına şu anda ihtiyaç bulunmadığını söyledi, ancak ‘Bu her hafta tekrar gözden geçirilmesi gereken bir karar.  Şu anda fiyatlar son derece dengesiz. Yakından izliyoruz’ diye ekledi.

ABD’nin yarım yüzyılın en büyük kuraklığını yaşaması ve başlıca tahıl üreticisi diğer ülkelerde yaşanan kuraklık, mısır ve soya fasülyesi fiyatlarını rekor seviyelere taşımış, 2007-2008 yılında yaşanan küresel gıda krizinin bir benzerinin tekrarlanabileceği endişelerine yol açmıştı.

Ancak Reuters’ın aktardığına göre ABD Tarım Bakanlığı, mısır üretimindeki beklentilerinde yüzde 1’in altında kesintiye gitti. Bu da ABD’deki kuraklığın etkisinin, beklenenden daha az olabileceğini gösterdi.

Bazı G-20 ülkeleri, gıda fiyatları sebebiyle acil olarak toplanma çağrısında bulunmuştu.

G-20’nin tarım birimi AMIS’e başkanlık yapan Fransa, toplantı kararının ABD’den gelecek verilerin ardından alınacağını söylemişti.