BM Fransa ve Hindistan liderlerine Dünya Şampiyonu ödülü verdi

Ödül liderlerin güneş enerjisi alanında yaptıkları çalışmalardan dolayı verildi

8 Ekim 2018

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Birleşmiş Milletler tarafından ”2018 Dünya Şampiyonu” ödülüne layık görüldü.

Modi ödülü Fransa Başkanı Emmanuel Macron ile birlikte, Uluslararası Güneş Enerjisi Birliği’nin kurulması için gösterdikleri çabalardan dolayı almaya hak kazandı.

3 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen ödül töreninde konuşan Hindistan Başbakanı ülkesinin Paris İklim Anlaşması’nda taahhüt ettiği karbon yoğunluğunu düşürme hedefine ulaşacağını söyledi.

Karbondioksit emisyonunda dünyada üçüncü sırada bulunan Hindistan, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreteryası’na 2015 yılında sunduğu Ulusal Katkı Niyet Planı‘nda bu seviyenin 2020 yılında, 2005’in % 20 ila 25 arasında düşeceğini taahhüt etmişti. Mondi bu oranın 2030’da %30-35 seviyesine çıkacağını kaydetti.

Mondi törende yaptığı konuşmada ayrıca Hindistan otoyollarının çok daha çevre dostu olması için çalışmalar yaptıklarını, şehirlerdeki metrolar ve toplu ulaşım sistemleri için güneş enerjisi kullanarak fosil yakıt bağımlılığının azaltılmasına çalıştıklarını ayrıca 2022 yılında tek kullanımlık plastik ürünlerin de yasaklanacağını kaydetti.

Hindistan yönetimi 2022 yılında 100 GW’lık bölümü güneş enerjisine dayalı olmak üzere yenilenebilir enerjiye dayalı 175 GW’lık kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.

Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı verilerine göre Temmuz ayı sonu itibari ile ülkenin bu kaynaklara dayalı elektrik üretim kapasitesi 72,5 GW seviyesinde bulunuyor. Bunun 34,4 GW’lık bölümünü rüzgar, 23,9 GW’lık bölümünü ise güneş enerjisi santralleri oluşturmakta.

2015 yılında Hindistan ve Fransa öncülüğünde kurulan Uluslararası Güneş Enerjisi Birliği’nde 121 ülke bulunuyor.

Birliğin ana hedefi 2030 yılına kadar güneş enerjisi yatırımları için 1 trilyon dolarlık fon oluşturmak ve 1 Terawatt’lık küresel güneş elektriği gücüne ulaşmak.