Blokzincir tabanlı ilk yeşil enerji sertifikası satışı gerçekleşti

Dünyada ilk olan uygulama CK Enerji ve Foton I-REC Platformu işbirliği ile gerçekleşti

1 Nisan 2021

Dünyanın blokzincir tabanlı ilk yeşil enerji sertifikası satış işlemi Türkiye’de gerçekleştirildi.

CK Enerji ve Foton I-REC Platformu işbirliği ile gerçekleştirilen işlem ile sistemde kayıtlı bir lisanssız güneş enerjisi santralinde üretilen elektrik ile oluşturulan I-REC sertifikasının satışı gerçekleşti.

Satış işlemi Foton I-REC Platformu üzerinden gerçekleşirken, blokzinciri teknolojisi sayesinde alıcı ve satıcı birbirini görmeden işlem yaptı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Foton I-REC Platformu Kurucu Ortağı Can Arslan blokzinciri teknolojisinin enerji sektöründe uygulama alanını giderek geliştiğini ifade ederken şunları kaydetti;

“Yenilenebilir enerji pazarını değiştirebilecek potansiyele sahip blokzinciri teknolojisi ile geliştirdiğimiz proje sayesinde ilk adımı attık. Foton I-REC Platformu’na üye olan şirketler, burada tüm teklifleri görüyor ve işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Şu anda Türkiye’deki mevzuatlar gereği ödeme kripto para ile değil, nakit ya da banka üzerinden yapılıyor. İleride düzenlemelerin yapılması ile birlikte kripto para kullanımı da söz konusu olabilir. İlk yenilenebilir enerji sertifikasının satışını blokzinciri üzerinden CK Enerji ile yaptık. Bu Türkiye’de olduğu gibi dünyada da bir ilk.”

 

Türkiye’deki toplam kurulu güçleri 82,365 MW olan 13 güneş enerjisi santrali I-REC sisteminde kayıtlı bulunuyor.

Mart ayı sonu itibarıyla sistemde kayıtlı olan Türkiye’deki 66 santralin toplam kurulu gücü ise 2.523,825 MW.