Biyoyakıtlı Uçuşlarda Bir Kilometre Taşı Daha Aşıldı

Biyoyakıtlı ilk uluslararası uçuşun yapılması ile uçaklarda biyoyakıt kullanılmasına yönelik çalışmalarda önemli bir başarı sağlandı.

3 Ağustos 2011

Uçaklarda biyoyakıt kullanılmasına yönelik çalışmalarda çok önemli bir adım atıldı.

Amerikan havacılık devi Boeing’den yapılan açıklamada Meksikalı havayolu şirketi Aeromexico’ya ait olan Boeing 777-200ER modelli bir uçak 250’den fazla yolcusunu Meksika’nın başkenti Meksiko’dan Madrid’e yüzde 30 oranında biyoyakıt ilave edilmiş bir uçak yakıtı ile götürdü

Meksika hükümetinin de desteklediği çalışma ilk defa uluslararası bir uçuşun biyoyakıt karışımlı bir yakıt ile yapılmasından dolayı bu alan için kilometre taşı anlamında bir başarı kazandı.

Uçuşta kullanılan yakıtı üretmek için Amerikalı yatırım bankası Goldman Sachs’ın 2007 yılında gelecekte biyoyakıt üretiminde en yüksek potansiyele sahip olduğuna işaret ettiği Hint fıstığı ( Jatropha curcas ) bitkisi kullanıldı.

Gerek sürekli artan yakıt fiyatları gerek ise uçakların neden olduğu sera etkisi yaratan zararlı gaz salımlarını düşürmeye yönelik uluslararası düzenlemeler havacılık ve havayolu şirketlerini biyoyakıt kullanımına yönlendiriyor.