BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin üye sayısı 58’e yükseldi

Endekse 4 şirket ilk kez, 1 şirket tekrar girdi

16 Aralık 2020

Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Aralık 2020-Ekim 2021 döneminde yer alacak şirketler belirlendi.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre endekste yeni dönemde toplamda 58 şirket yer alacak.[1]

Bu şirketlerden Anadolu Grubu Holding, Anadolu Hayat Emeklilik, Bizim Mağazaları ve Kardemir endekste ilk kez yer alacak.

Endekse 2016-2108 döneminde yer alsa da 2019 döneminde çıkan Pegasus da endekse bu yıl tekrar girdi.

Anadolu Cam, Soda Sanayii ve Trakya Cam şirketlerinin, 2017 yılından beri endekste yer alan Şişe Cam ile geçtiğimiz Ekim ayında birleşmeleri dolayısı ile endeksten de çıkmış oldular.

2014 yılında devreye alınmıştı

Endekste hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketler yer alabiliyor.

Şirketlerin kurumsal sürdürülebilirlik performansları ise çevre, biyo çeşitlilik, iklim değişikliği, insan hakları, yönetim kurulu yapısı, rüşvetle mücadele, iş sağlığı ve güvenliği alanlarına yönelik kamuya açık faaliyet bilgilerinin değerlendirilmesi ile tespit ediliyor.

BİST ve EIRIS tarafından 2014 yılında yapılan ilk değerlendirme sürecinde Borsa İstanbul’da işlem gören en büyük 30 şirketin oluşturduğu BİST 30 firmaları bu kriterlere göre incelenmiş ve bu şirketlerden 15’i endekste yer almaya değer bulunmuştu.

2015 yılındaki çalışmada ise değerlendirme süreci BİST 50 şirketlerine yönelik olarak genişletilmişti. Sonraki aşamalarda ise BİST 100 endeksinde yer alan şirketler de değerlendirmeye alınmaya başlanmıştı.

 


[1] BIST Sürdürülebilirlik Endeksi Aralık 2020 – Ekim 2021 Dönemi Şirketleri Belli Oldu