BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki şirket sayısı 50 oldu

Endekse bu yıl 6 şirket daha eklendi

31 Ekim 2018

Borsa İstanbul Sürdürülebilir Endeksi‘nde Kasım 2018 – Ekim 2019 döneminde 50 şirketin yer alacağı bildirildi.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre endekse bu yıl 6 yeni firma dahil olurken, endekste bir önceki dönemde yer alan 44 firmanın tamamı da yerini korudu.

Endekse bu yıl dahil olan şirketler ise Aksa, Anadolu Cam, Anel Elektrik, Aygaz, Global Yatırım Holding ve Şekerbank oldu.

2014 yılında başlamıştı

Endekste hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketler yer alabiliyor.

Şirketlerin kurumsal sürdürülebilirlik performansları ise çevre, biyo çeşitlilik, iklim değişikliği, insan hakları, yönetim kurulu yapısı, rüşvetle mücadele, iş sağlığı ve güvenliği alanlarına yönelik kamuya açık faaliyet bilgilerinin değerlendirilmesi ile tespit ediliyor.

BİST ve EIRIS tarafından 2014 yılında yapılan ilk değerlendirme sürecinde Borsa İstanbul’da işlem gören en büyük 30 şirketin oluşturduğu BİST 30 firmaları bu kriterlere göre incelenmiş ve bu şirketlerden 15’i endekste yer almaya değer bulunmuştu.

2015 yılındaki çalışmada ise değerlendirme süreci BİST 50 şirketlerine yönelik olarak genişletilmişti. Sonraki aşamalarda ise BİST 100 endeksinde yer alan şirketler de değerlendirmeye alınmaya başlanmıştı.