BIST Sürdürülebilirlik Endeksi 2019 listesi yayınlandı

Endekse bu yıl 7 yeni firma dahil oldu, 1 firma çıktı

29 Ekim 2019

Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 2019’da yer alacak şirketler açıklandı.

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlanan açıklamaya göre endekse bu yıl Albaraka Türk, Enerjisa Enerji, Enka İnşaat, İskenderun Demir Çelik, Kerevitaş Gıda, Şok Marketler Ticaret ve Trakya Cam katıldı. Pegasus ise endeksten çıkarıldı.

Böylelikle Borsa İstanbul endeksinde 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren yer alacak şirket sayısı 56 oldu.

2015’te 15 şirket ile başlamıştı

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BİST ve Londra merkezli Ethical Investment Research Services (EIRIS) ortak çalışması ile 2014 yılında oluşturulmuştu.

Oluşturulan bu endekste hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketler yer alabiliyor.

Şirketlerin kurumsal sürdürülebilirlik performansları ise çevre, biyo çeşitlilik, iklim değişikliği, insan hakları, yönetim kurulu yapısı, rüşvetle mücadele, iş sağlığı ve güvenliği alanlarına yönelik kamuya açık faaliyet bilgilerinin değerlendirilmesi ile tespit ediliyor.

2014 yılında yapılan ilk değerlendirme sürecinde Borsa İstanbul’da işlem gören en büyük 30 şirketin oluşturduğu BİST 30 firmaları endeks kapsamında belirlenen kriterlere göre incelenmiş ve bu şirketlerden 15’i endekste yer almaya değer bulunmuştu.

Endeksteki değerlendirme kapsamı 2015 yılında BIST 50, sonraki yıllarda ise BIST 100 endeksine genişletilmişti.