Birol Ergüven: Gelecek beş yılı öngöremiyorum

‘’Güneş enerjisinin önü onbinlerce şirkete açılmalı’’

15 Şubat 2019

Limak Enerji Grubu CEO’su Birol Ergüven SHURA tarafından düzenlenen ”Türkiye’nin Enerji Dönüşümünde Kısa Vadeli Yatırımları Hızlandırmak için Uzun Vadeli Çözümler” toplantısında elektrik üretim sektöründeki sorunlara yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Birol Ergüven elektrik sektörünün birçok alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak büyük resmi daha yakından görebildiklerini kaydederken, elektrik piyasasının çok taraflı yapısı nedeniyle optimize edilmesinin zorluğuna ve özellikle elektriğin halkın çok temel bir ihtiyacı olmasının bu alandaki politikalarına yansıdığına dikkat çekti.

Türkiye’de uzun süredir kurulmaya çalışılan liberalizasyonun esnediğini ve daha fazla liberalizasyon uygulamalarının olduğu bir yapının belirli bir süre için dondurulmuş gibi göründüğünü ifade eden Ergüven, gelecek senelerde nereye gidileceğini kendisinin de öngöremediğini fakat gelecek beş senenin önceki beş seneden farklı olacağına vurgu yaptı.

Sektördeki temel sorunun sürekli arz artışına rağmen TEİAŞ’ın tahminlerine uygun şekilde elektrik talebinin artmaması olduğunu söyleyen Ergüven, bu nedenle oluşan düşük fiyatın yapılan yatırımlara olumsuz etkisine dikkat çekti.

Enerji sektöründe son 10-15 senede gerçekleşen yatırımlarda 7,5-8 Dolar-sent fiyat öngörülerine göre yapılan yatırım ve finansman planlarına karşın fiyatların 4,5-5 ABD Doları-sent düzeyine gerilediğini söyleyen Ergüven, gelinen durumda  özel sektör yatırımları yaptı çaresine baksın demenin de kolay olmadığını, mevcut durumun yatırımcıların, politika yapıcıların ve bankaların birlikte ele alması gereken bir konu olduğunu söyledi.

Fiyatların doğru oluştuğu serbest bir piyasada kararların doğru alınabileceğini, fiyatların değiştirildiği bir piyasada yanlış kararlar alınabileceğini dile getiren Birol Ergüven, sürekli yeni kanunlar ve düzenlemeler ile zamanla kararlar içinde kaybolunduğunu, aslında herşeyin çok basit olduğunu, karmaşıklaştırıldığı zaman düzeltmek için daha fazla müdahale edildiğini böylelikle de tamamen istikrarsız bir yapıya doğru gidildiğini söyledi.

‘’Güneş enerjisinin önü onbinlerce şirkete açılmalı’’

Yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’de büyük zorluklara rağmen yapılan yatırımların Türkiye’nin potansiyelini gösterdiğini kaydeden Ergüven, bu kaynakların yenilenebilir enerji piyasasına yansıması konusunda da güneş enerjisi yatırımlarını örnek gösterdi.

Ergüven, güneş enerjisi santralleri sayesinde yaz aylarında elektrik fiyatlarını ciddi oranda aşağı çektiğini,  ileriki dönemlerde bunun piyasaya yansımasının daha fazla görüleceğini ifade etti.

Birol Ergüven sözlerini şu şekilde sürdürdü;

‘’Bunu açık açık konuşmak gerekiyor; beğenmediğiniz, herkesin tu-kaka dediği öldürmek için elinden geleni yaptığı lisansız güneş enerjisinde 5.000 MW geçildi. Kim yaptı bu yatırımı? Yüzlerce insan. Büyük zorluklar içinde yaptı. 1.000 MW’lık yapmaya çalıştık ama hala ilerleyemiyoruz. Bize özgü bir şey değil. Bir projenin olmasını istemiyorsanız çok büyük yapın, olmamasından kesin emin olmak istiyorsanız daha da büyük yapın. Kesin olmaz!

Türkiye bölgedeki en büyük güneş enerjisinden elektrik üreten müteahhitlik şirketlerinin, teknoloji üreten şirketlerin olduğu ülke olabilir, bunu görmemiz lazım. Bunun için önü açılmalı, bu binlerce, onbinlerce kişiye ve şirkete açılmalı.’’