Birleşik Krallık yalnızca elektrikli otobüs kullanılan şehirler planlıyor

Ulaştırma Bakanlığı yerel yönetimlere 50 milyon Pound kaynak sağlayacak

8 Şubat 2020

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı Britanya’daki yerel yönetimlerin elektrikli otobüs kullanımını yaygınlaştırmak için bir program başlatıldığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre [1] destek tüm otobüs filosunu tamamen elektrikli otobüslerle değiştirecek yönetimlere sağlanacak.

Başvuru formundaki [2] bilgilere göre de yerel yönetimler tam elektrikli veya uzun güzergahlarda faaliyet gösterecekleri için tam elektrikli olmaları uygun olmayacak ultra düşük emisyon değerlerine sahip otobüsler için başvuru yapabilecekler. Bununla birlikte ultra düşük emisyon değerine sahip olan otobüslerin belirlenmiş alanlarda emisyona yol açmadan faaliyet göstermeleri gerekecek.

Yönetimler tamamen dönüşüm için en fazla 50 milyon Pound için başvuru yapabilecek iken, bu bütçe birden fazla kasaba veya şehire paylaştırılabilecek.

Kaynak Britanya’daki otobüsleri daha çevreci, temiz ve kullanışlı hale getirmeyi amaçlayan 170 milyon Pound bütçeye sahip program kapsamında sunulacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps 200 elektrikli otobüsten oluşacak bir filonun 3.700 dizel aracın trafikten çekilmesine denk katkı sağlayabileceğini söyledi.

Bununla birlikte Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson bu hafta yaptığı açıklamada hibrit araçlar da dahil olmak üzere fosil yakıt kullanan tüm otomobil satışlarının 2035 yılında yasaklanacağını söyledi.

 


[1] Britain’s first all-electric bus town to pave the way for green communities of the future

[2] Apply for the all electric bus town scheme