Binek otomobiller için etiket formatları güncellendi

Elektrikli araçlarda da emisyon etiketleri yer alacak

12 Mart 2023

Yeni Binek Otomobillerin Yakıt Ekonomisi ve CO2 Emisyonu Konusunda Tüketicilerin Bilgilendirilmesine İlişkin Yönetmelikte güncelleme yapıldı.[1]

Yapılan güncelleme ile daha önce tek tip olan etiket formatı, elektrikli, hibrit ve fosil yakıtlı araçlar için üç şekilde hazırlandı.

1 Haziran 2023 itibarıyla imal edilecek ve piyasaya sunulacak tüm araçlarda bulunması zorunlu olacak bu etiketlerde araçların emisyon değerleri yer alacak.

Kilometre başına gram (g/km) olarak yer alacak bu değerler 13 basamak olarak gösterilecek ve A harfinden M harfine kadar sıralanacak.

A basamağı 0 emisyon değerini temsil edecek ve yalnızca “sade elektrikli araçlar” üzerindeki etiketlerde işaretli olacak.

Bununla birlikte etiketler üzerinde, sade elektrikli araçlar ile araç dışı şarj edilebilir hibrit araçlara ait ağırlıklı elektrik tüketimi değerleri kilovatsaat ve kilometre cinsinden belirtilecek.

 

 


[1] Yeni Binek Otomobillerin Yakıt Ekonomisi ve CO2 Emisyonu Konusunda Tüketicilerin Bilgilendirilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik