Beş ayrı şehirde yenilenebilir enerji laboratuvarı kuruldu

UNDP Türkiye yürütücülüğündeki proje ile 500 Suriyeli ve Türk vatandaşı rüzgâr ve güneş enerjisi sektörüne yönelik teknik eğitim alacak

5 Ağustos 2021

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığı ve Kore Cumhuriyeti finansal desteğiyle geliştirilen proje kapsamında beş ayrı şehirde yenilenebilir enerji laboratuvarı kurulduğu bildirildi.

UNDP Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre yenilenebilir enerji potansiyeli yüksek ve Suriyeli nüfusun yoğun olarak yaşadığı Bursa, Hatay, Mersin, Kocaeli ve Konya illerinde kurulan laboratuvarlarda dörtte biri kadın olmak üzere en az 500 Suriyeli ve Türk ev sahibi güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinin üretimi, kurulumu ve bakımı konusunda eğitim görecek.

Oluşturulan ağ sayesinde Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güneş ve rüzgar enerjisi sektörlerinde iş bulmak için ihtiyaç duydukları becerileri kazanması hedefleniyor.

Katılımcıların 247 saatlik müfredatı kapsayan eğitimleri 2022 yılı Mart ayına kadar tamamlaması bekleniyor. Eğitimlerini tamamlayan kursiyerlere de Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından kurs bitirme sertifikası verilecek.

Projenin bütçesi 2,2 milyon ABD Doları

Açıklamadaki bilgilere göre Kore Cumhuriyeti’nin finansal desteği ile kurulan laboratuvarlarda, teorik ve uygulamalı eğitim birlikte verilecek.

Laboratuvarların hepsinde de kursiyerlerin kullanması amacıyla güneş panelleri, rüzgar türbinleri, otomasyon sistemleri, elektrik ve elektronik altyapısı, iş sağlığı ve güvenliği ekipmanları gibi konularda bilgilenmeyi sağlayacak son teknoloji ekipmanlar bulunuyor. Laboratuvarlar aynı zamanda yerel üniversiteler, özel sektör ve sivil toplum için araştırma ve geliştirme kaynakları olarak da hizmet verecek.

Kore Cumhuriyeti, projeyi 2,2 milyon dolar ile finanse ediyor. 2019 ve 2020 yılları için ayrılan 1,7 milyon dolar tutarındaki kaynağa ek olarak, 2022 yılında faaliyetlerin daha fazla il ve yararlanıcıya ulaştırılması için de 500 bin dolar tutarında ek kaynak sağlandı.

Yenilenebilir enerji sektöründeki mesleki ve teknik eğitimler, Suriyeliler ve ev sahibi toplulukların geçim kaynaklarını iyileştirmeye, kamu hizmetlerinin ulaştırılmasını desteklemeye ve sosyal uyumu teşvik etmeye odaklanan proje 75 milyon dolar bütçeli UNDP programının bir bileşeni.

“Yenilenebilir enerji eğitimi yeşil bir geleceğe yatırımdır”

Proje kapsamında Hatay’da kurulan proje 30 Temmuz 2021, Cuma günü düzenlenen tören ile açıldı.

İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İskenderun Halk Eğitimi Merkezi’nin tesislerinde kurulan laboratuvarın açılışında konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton şunları kaydetti;

“Bireyleri, Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründe çalışması için eğitmek yeşil bir geleceğe yatırımdır. Bu girişim, Suriyeliler ve Türk ev sahiplerine iş bulmak ve ailelerini desteklemek için ihtiyaç duydukları becerileri kazanmalarına yardımcı olurken, vasıflı işgücüne olan ihtiyacın arttığı gelişmekte olan bir sektöre de destek verecek.”

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük açılışda şunları söyledi;

“Türkiye’nin rekabetçi bir ekonomi olarak kalabilmesi için yeni becerilerde ustalaşmak amacıyla sürekli bir çabaya ihtiyacımız var. Bu girişim, iş gücümüzün geleceğin işlerini yapmaya hazır olduğuna dair daha geniş bir taahhüdü yansıtıyor.”

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Kang Jung ise şöyle konuştu;

“Kore Cumhuriyeti, Suriyelilerin kendi kendine yetebilirliğini teşvik ederken aynı zamanda ev sahibi Türk toplumunun istihdam edilmemiş üyelerinin ihtiyaçlarını da ele alacak bu yenilikçi girişime katkıda bulunmaktan gurur duyuyor.”