Bereket yenilenebilir portföyünü borsaya açacak

Portföyde 1.156 MW gücünde 29 santral bulunuyor

5 Temmuz 2019

Bereket Enerji Grubu 9 bankaya olan 4,6 milyar dolarlık borçlarını yapılandırdığını açıkladı.

Hürriyet gazetesinden Emre Eser’in haberine göre Bereket Enerji Grubu tarafından düzenlenen basın toplantısında bilgi veren şirketin CEO’su İdris Küpeli gelecek yıl yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim santrallerinden oluşan portföyü borsaya açmayı planladıklarını bildirdi.

Bereket Enerji’nin internet sitesindeki bilgilere göre şirketin portföyünde toplam kurulu güçleri 1.156 MW olan 29 yenilenebilir enerji kaynaklara dayalı elektrik üretim santrali bulunuyor.

Bu portföyde toplam kurulu güçleri 910,2 MW olan 22 hidroelektrik ve toplam kurulu güçleri 238,4 MW olan 5 rüzgar enerjisi santrali bulunuyor. Şirket aynı zamanda 6,9 MW gücünde bir jeotermal enerji santraline ve 0,6 MW kurulu gücünde bir biyogaz santraline sahip.

İdris Küpeli’nin açıklamasına göre Bereket Enerji gelecek 2 yıl boyunca, ana olarak Yatağan termik santralinin 200 milyon dolarlık rehabilitasyon yatırımı ile elektrik dağıtım tarafındaki 100 milyon dolarlık yenileme yatırımı ile sınırlı tutacak, yeni yatırıma ise girmeyecek.

‘’Hatalarımızı sektör olarak yeni gördük’’

Küpeli basın toplantısında şunları kaydetti;

“Bir dönem enerji yatırımları çok cazibeliydi. Ancak çok sayıda yatırımın bir anda yapılması arzın talebi geçmesine neden oldu. Fiyat projeksiyonlarımız tutmadı. Fiyatlar aşağı yönlü hareket izledi. Termik santralları çok yüksek fiyatlardan aldığımızı yeni anladık. Ne yatırımcı olarak bizim ne de finansman sağlayan kuruluşlar olarak bankaların tahminleri tutmadı. Hiçbir uluslararası danışmanın çizdiği fiyat grafiği gerçekleşmedi. Hatalarımızı sektör olarak yeni gördük.

Hızlı bir büyüme yaşadık ancak bunu kendi öz kaynaklarımızla değil de borçla yaptık. Borçla büyüdüğümüz için aynı hızda kurumsal gereklilikleri sağlayamadık. TL kazanıp dövizle ödemeye çalıştık.”