Belen’de Türbinler Dönmeye Başladı

Güriş Holding’in Belen’deki rüzgar santralinde test çalışmalarına başlandı

24 Eylül 2009

Güriş Holding Belen Elektrik Üretim A.Ş.’nin şantiye sorumlusu Arda Şeker tarafından yapılan açıklama’da Hatay’ın Belen ilçesi Şenbük ve Bakras Mahallelerinde devam eden Rüzgar Enerji Santrallerindeki Türbinlerde test çalışmalarının başladığını söyledi.

Şeker yaptığı açıklamada altyapı çalışmalarının 2002 de montajlarının da geçen ağustos ‘ ta yapıldığı 10 Türbinden oluşan ve 30 megavat elektrik üretme kapasitesine sahip santr a lin toplam 60 milyon avroya malolduğunu kaydetti.

Şeker açıklamasına şöyle devam etti; ”GÜRİŞ Holding olarak Belen’deki Rüzgar Enerjisi Santrali’nin üretim lisansı 49 yıllığına alındı. Çevre dostu olan rüzgar enerjisi santrali sayesinde ilçe ve bölge ekonomisine katkı sağlayacağız. Yaklaşık 4 kilometrelik bir güzergahta 10 adet rüzgar enerjisi türbini kuruldu. Şimdi her türbin için 120 saatlik test çalışmalarına başladık. Ekim ayının ilk haftasında santralin geçici kabulü yapılacak. Daha sonra elde edeceğimiz enerjiyi Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye (TEİAŞ) devredeceğiz.” (AA)