BEDAŞ 10 elektrikli araç satın aldı

BMW i3 araçlar 2,5 saatlik tam şarj ile 130 km’lik yol kat edebiliyorlar

6 Eylül 2015

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) 10 adet BMW i3 elektrikli araç satın aldığını açıkladı.

Açıklamada satın almanın BEDAŞ tarafından yapılan Ar-Ge çalışmaları kapsamında gerçekleştirildiği ve şirketin araç filosundaki elektrikli otomobillerin sayısının artırılacağı bildirildi.

BEDAŞ genel müdürü Mehmet İslamoğlu yaptığı değerlendirmede BEDAŞ’ın tüm iş süreçlerinde sürdürülebilirlik ve değer yaratma bilinci ile hareket ettiğini elektrikli araç kullanımı ile ciddi bir akaryakıt tasarrufu sağlarken aynı zamanda çevreyi korumaya da katkı sağlayacaklarını  ifade etti.

BMW’nin ilk ‘’sıfır emisyonlu’’ aracı olan  i3 modelleri 19 kW/sa’lik pil kapasitesine sahip iken tam şarj seviyesine 2,5 saat içinde ulaşarak tek şarj ile 130 km’lik yol kat edebiliyorlar. Araç azami olarak ise 150 km’ye ulaşabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en etkili ve saygın tüketici hakları kuruluşlarından Consumer Reports tarafından geçen ay hazırlanan yakıt verimliliği en yüksek araç sıralamasında BMW i3 ilk sırayı almıştı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre 2015’in ilk altı ayında Türkiye’de 42 elektrikli araç satılmış ve toplam sayı haziran sonu itibari ile 304’e ulaşmıştı.

BMW bu yılın mayıs ayında i3 araçları için 25.000’lik satış rakamını aşmıştı.