”Batarya üretimi yeni YEKA’ların önemli bir parçası olabilir”

TYDTA Başkanı Ermut yeni YEKA yarışmalarının batarya üretimi şartı içerebileceğini söyledi

11 Haziran 2018

TYDTA Başkanı Ermut yeni YEKA yarışmalarının batarya üretimi şartı içerebileceğini söyledi

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut batarya üretiminin yeni YEKA yarışmalarının önemli bir parçası olabileceğini söyledi.

Arda Ermut Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada yapılan iki YEKA yarışmasının başarılı sonuçlar verdiğine vurgu yaparken, 2018’de yapılacağı açıklanan yeni YEKA yarışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Ermut şunları kaydetti;

“Önümüzdeki dönemde YEKA’da rüzgar ve aynı zamanda yeni güneş projelerinin ihaleye çıkılacağını öngörüyoruz. Yine batarya üretimi belki bunun önemli bir parçası olacak. Bunların hepsi bizim daha fazla uluslararası yatırımcıya ulaşmamızı, onlar için Türkiye’de fırsatlar oluşmasını sağlayacak. O anlamda biz enerji sektöründeki uluslararası yatırımcıların faaliyetlerinin ve yatırımlarının artacağını öngörebiliriz.”

Ermut yenilenebilir enerjide istikrarın ve verimliliğin artırılması noktasında batarya teknolojisinin çok önemli olduğunu ve fırsatlar içerdiğini söylerken, dünyada bu alanda ön plana çıkmış ülkeler ve firmalar olsa gelişmenin çok hızlı olduğunu sözlerine ekledi.

Aday alanlar 23 Mart’da açıklanmıştı

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından 23 Mart 2018 tarihinde yapılan bir açıklama ile yeni YEKA projeleri için rüzgar ve güneş enerjisi için üçer alan açıklanmıştı.

Anadolu Ajansı’nın yayınladığı haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.