Batarya geri dönüşümü için Norveç-İsveç ortaklığı kuruldu

Northvolt ve Hydro yılda 16 bin bataryadaki hammaddeleri geri dönüştürmeyi hedefliyor

1 Haziran 2020

İsveçli batarya üreticisi Northvolt ile Norveçli alüminyum şirketi Hydro elektrikli araç bataryalarının geri dönüşümü için %50-50 oranında hisse oranları ile Hydro Volt AS ünvanlı bir ortak şirket kurdu.

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamaya göre [1] işbirliği kapsamında 100 milyon Norveç Kronu (10,3 milyon ABD Doları) yatırım ile Norveç’in Fredrikstad şehrinde bir geri dönüşüm fabrikası kurulacak.

2021 yılında üretime geçmesi planlanan fabrikada yılda toplam ağırlıkları 8 bin tondan fazla olacak 16 bin civarında bataryanın işlenmesi hedefleniyor.

Açıklamdaki bilgilere göre standart bir elektrikli araç batarya paketinde %25 oranında alüminyum kullanılıyor ve bu bataryanın 70 ila 100 kilogramlık bölümünü oluşturuyor.

Elde edilen alüminyum Hydro firması tarafından geri dönüştürülecek ve elde edilen ürünler Northvolt tarafından üretilecek bataryalarda kullanılacak.

Şirket 2030 yılında üretimde kullandığı hammaddelerin %50’sini geri dönüşümlü maddelerden sağlamayı planlıyor.

Northvolt geçen yıl 1 milyar avro yatırım almıştı

Northvolt 2016 yılında Tesla’nın iki üst yöneticisi tarafından kurulmuştu.

Şirketin halihazırda İsveç’in başkenti Stockholm’de düşük kapasiteli bir üretim merkezi bulunuyor.

Bununla birlikte şirket geçtiğimiz yıl aralarında Volkswagen ve BMW şirketinin de olduğu bir grup yatırımcından 1 milyar avrodan fazla yatırım, Avrupa Yatırım Bankası’ndan da 350 milyon Avro finansman sağlamıştı.

Şirketin İsveç’te yer alacak batarya fabrikasının 2023 sonu veya 2024 başında devreye girmesi planlanıyor. Başlangıçta 16 Gigavat-saat (GWh) olacak üretim kapasitesi de zamanla 32 GWh’e yükseltilebilecek.

Northvolt yatırım aldığı tarih itibariyle 2030 yılına kadar yapacağı üretim için 13 milyar doların üzerinde sipariş almıştı.

 


[1] Hydro and Northvolt launch joint venture to enable electric vehicle battery recycling in Norway