Balonlar kuşlar için sert plastiklerden daha ölümcül

Denizlerdeki atıkların türlerinin kuş ölümleri üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma yayınlandı

4 Mart 2019

Avustralya Tazmanya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre denizlerdeki balonlar gibi yumuşak plastik atıklar, deniz kuşları için sert plastiklere göre çok daha öldürücü etki gösterebiliyor.

Araştırma kapsamında Avustralasya bölgesindeki 51 farklı türden 1.733 ölü kuş üzerinde yapılan incelemelerde bu kuşların 557’sinin sindirim sisteminde toplamda 2.671 parça atığa rastlanmış. Kuşların 13’ünün kesin ölüm nedeni ise plastik atıklar olarak saptanmış.

Çalışmanın sonuçlarına göre bu atıkların %92,4’ünü sert plastikler, %2’sini balonlar, %2,1’ini ise paketleme ürünleri oluşturuyordu.

Bununla birlikte balonlar atıklar içinde çok daha düşük pay sahibi olmalarına karşın kuş ölümlerinde %18,5 oranında pay sahibi idiler.

Çalışmanın yazarlarına göre buna sert plastiklerin kuşlar tarafından kolaylıkla yutulurken, yumuşak plastiklerin ise boğazlarında ve sindirim sistemlerinde tıkanmalara yol açması neden oluyordu.

Bununla birlikte toplam atıklar içinde %5 düzeyinde pay sahibi olan tüm yumuşak plastikler ise toplam kuş ölümlerinde %40’lık pay sahibi idi.