Bakanlık destekli verimlilik projeleri yıllık 600 milyon TL tasarruf sağlayacak

Sağlanacak verimlilik 81 MW’lık bir doğal gaz santralinin üretimine denk olacak

4 Aralık 2021

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) 2021 yılında desteklenmesi uygun görülen verimlilik artırıcı projeler ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamadaki bilgilere göre 2021 yılında 104 endüstriyel işletmenin 141 verimlilik artırıcı projesi Enerji Bakanlığı tarafından destek almaya hak kazandı.

Toplam yatırım büyüklükleri 195 milyon TL olan bu projelerin gerekli şartlara uygun şekilde yapılması durumunda projelerin yatırım bütçelerinin 58,5 milyon TL’si bakanlık tarafından karşılanacak.

Yapılacak yatırımlar sayesinde işletmelerin yıllık olarak birincil elektrik tüketimi kaynaklı 528 milyon TL, elektrik tüketimi kaynaklı olarak ise 72 milyon TL tasarruf sağlaması öngörülüyor.

En fazla proje tekstil sektöründe hayata geçecek

En fazla yatırım 37 proje ile basınçlı hava sistemleri için yapılırken, tekstil firmaları 35 proje ile en fazla destek sağlayan sektör olacak.

Bölgesel olarak ise Marmara Bölgesi 71 proje ile en fazla enerji verimliliği yatırımının yapıldığı bölge olacak. VAT Enerji ise 63 proje ile en fazla yatırım için hizmet sağlayacak Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketi olacak.

 


[1] 2021 Yılı Desteklenmesi Uygun Görülen Verimlilik Artırıcı Projeler